Fără puncte de două etape

FC Cisnădie – FC Zalău 2 – 0 (0 – 0)

Partida de la Cisnădie s-a jucat fără spectatori, iar FRF a luat această decizie în urma incidentelor de la derbyul judeţean cu Voinţa Sibiu, în care mai mulţi spectatori au intrat pe teren, cerând socoteală arbitrului

După episodul “nefericit” din runda precedentă, când FC Zalău a cedat mult prea uşor o partidă pe care ar fi trebuit să o controleze cu autoritate, a urmat deplasarea de la Cisnădie. Dacă ar fi învins Luceafărul, elevii lui Călin Pop ar fi fost la doar un singur punct în spatele sibienilor, cu reale şanse la locul III, unul mai mult decât onorant, după un parcurs oscilant în acest sezon. Chiar şi aşa, cu un eventual succes pe terenul adversarei de vinerea trecută, tot am fi fost în orbita ultimei trepte a podiumului, însă nu a fost să fie, zălăuanii întorcându-se cu mâna goală. Începutul de partidă a fost unul cum nu se putea mai bun pentru ai noştri, astfel că în minutul 1, Maior Istvan a şutat de la 14m, însă pe lângă poartă. Se părea că FC Zalău va controla jocul, dar nu a fost aşa, deoarece în minutul 3, gazdele puteau deschide scorul, şutul lui Lăvovişte întâlnind transversala. Apoi, jocul s-a echilibrat, dar s-a şi deschis în acelaşi timp. Cu zece minute înainte de finalul primei reprize, oaspeţii au trecut pe lângă deschiderea scorului. Ionuţ Podină a acţionat foarte bine în flancul drept, a urmat o centrare, Gigi Gorga, ajutat de experienţa sa, a luat faţa fundaşilor centrali şi a portarului, dar a şutat în bară, din numai 6m. La pauză, tabela era imaculată, fapt care ne dădea speranţe pentru cea de-a doua repriză. Însă, imediat după reluarea jocului, mai exact în minutul 47, Cornel Rău a reluat din alunecare spre poarta lui Claudiu Chiş, balonul l-a lovit pe Cosmin Cosma şi s-a scurs în poartă. Ne-am fi aşteptat ca FC Zalău să se ambiţioneze şi să pună presiune pe adversari, însă acest lucru nu s-a întâmplat. Ba, mai mult, gazdele şi-au mărit avantajul în minutul 71. Atacantul Cornel Rău a insistat, l-a deposedat uşor pe Crăciun, la aproximativ 25m de poarta noastră, Jula a luftat, iar aceste gafe i-au dat prilejul să rămână singur cu Claudiu Chiş, pe care l-a executat cu sânge rece. Scorul era 2 – 0 şi zarurile erau aruncate. FC Cisnădie a rămas în zece oameni, după ce, în minutul 83, Raţă a văzut cel de-al doilea cartonaş galben. Nici atunci, însă, elevii lui Călin Pop nu s-au putut apropia de poarta adversă, apelând în schimb la câteva şuturi de la distanţă, care nu au semănat deloc pericol. Astfel a luat sfârşit o nouă partidă din deplasare în care FC Zalău a scârţâit în toate compartimentele. Tensiunea se simte, însă nu prea se ştie ce a provocat-o.                                    Ciprian PETRAN

Rezultatele etapei a XXXI-a:

Sănătatea Cluj – Luceafărul Oradea         2 – 3 (1 – 1)!

Au marcat: Cucuruzan (‘33) şi Al. Gaşpar (‘67), respectiv Å¢ârlea (‘43), Lupaşcu (‘68) şi Ember (‘90+5 – din 11m)!!!

CSM Sebeş – Avântul Reghin                 3 – 0

SESO Câmpia Turzii – Voinţa Livezile      6 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Tarcea (‘18), Moteţ (‘25 şi 74), Gălăţean (‘48), Kelemen (‘45) şi Fertea (‘80)

Marmaţia Sighet – AFC Od. Secuiesc      0 – 4 (0 – 2)

Au marcat: Vătămăniuc (‘21), Gergely (‘38 şi 64) şi Ov. Lazăr (‘55)

CS Zlatna – Turul Micula                         3 – 0

FC Cisnădie – FC Zalău                          2 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Cosmin Cosma (‘47 – aut.) şi Cornel Rău (‘71)

Gloria II Bistriţa – Unirea Dej                    1 – 2 (0 – 1)

Au marcat: Enescu (‘73), respectiv Zelencz (‘32 şi 67)

Bihorul Beiuş – Unirea Ungheni                2 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Szilagy (‘63) şi Ban (‘86)

Gaz Metan II Mediaş – Voinţa Sibiu         3 – 2 (2 – 2)!

Au marcat: Boaru (‘5, 13 şi 73), respectiv Neguţ (‘20) şi Bunea (‘23)

18. Turul Micula             31       4   3 24              24 – 82    15

Etapa a XXXII-a se va desfăşura vineri, de la ora 18.00, după următorul program: Luceafărul Oradea – FC Cisnădie (în tur 0 – 1); FC Zalău – CS Zlatna (0 – 0); AFC Odorheiu Secuiesc – SESO Câmpia Turzii (0 – 2); Turul Micula – Marmaţia Sighet (1 – 3); Unirea Ungheni – Sănătatea Cluj (2 – 2); Unirea Dej – Bihorul Beiuş (1 – 1); Avântul Reghin – Gloria II Bistriţa (1 – 4); Voinţa Sibiu – CSM Sebeş (2 – 2); Voinţa Livezile – Gaz Metan II Mediaş (0 – 1)