FOTO. HC Zalău s-a calificat la pas în sferturile Cupei României

Deşi a folosit o echipă cu mai multe jucătoare tinere şi fără prea multă experienţă, gruparea sălăjeană a reuşit să se impună la cinci goluri diferenţă în faţa echipei SCM Gloria Buzău şi a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României

După victoria de luni cu Măgura Cisnădie, pentru HC Zalău a urmat, vineri, un nou joc pe teren propriu. De această dată, gruparea pregătită de Gheorghe Tadici a primit vizita echipa SCM Gloria Buzău, într-un meci contând pentru optimile Cupei României.

Pentru acest joc, Gheorghe Tadici a apelat mai mult la jucătoarele tinere, astfel că handbaliste precum Alexandra Severin, Teodora Popescu, Sabrina Lazea sau Andreea Mihart au primit destule minute pentru a-şi demonstra valoarea.

Sigur, alături de cele tinere, la HC Zalău le-am putut remarca şi pe “veteranele” Valentina Panici sau Andrada Mihalcea, precum şi pe experimentata “portăriţă” Paula Teodorescu. Însă, pentru al doilea meci la rând, cea mai bună marcatoare a Zalăului a fost Dana Abed-Kader, care în lipsa Roxanei Szolosi, şi-a asumat rolul de “golgheter”.

Astfel, cu Dana Abed-Kader şi Alexandra Severin în mare formă, HC Zalău s-a desprins pe tabelă după primul sfert de oră. După ce în primele 15 minute, cele două echipe au mers “cap la cap”, gazdele s-au desprins la două goluri în minutul 16, scor 10 – 8, graţiei reuşitei Alexandrei Severin.

Până la pauză, acest avantaj a crescut, după două goluri reuşite de Sabrina Lazea, iar la pauză, Zalăul avea avantaj de trei goluri, 16 – 13.

Imediat după reluarea părţii secunde, Diana Nichitean a reuşit trei goluri consecutive, iar scorul devenea 19 – 14. Avantajul Zalăului avea să crească şi mai mult, iar în minutul 38, HC Zalău conducea cu 21 – 16.

La acest scor, SCM Gloria Buzău a avut un parţial foarte bun şi s-a apropiat la doar două lungimi de HC Zalău, însă, a fost doar o zvâcnire de moment, iar până la final, echipa pregătită de Gheorghe Tadici s-a impus la cinci goluri diferenţă, scor 27 – 22.

HC Zalău – SCM Gloria Buzău 27 – 22 (16 – 13)

HC Zalău: Paula Teodorescu, Raluca Kelemen, Adina Sabău – Dana Abed-Kader (8 goluri), Alexandra Severin (7), Sabrina Lazea (3), Diana Nichitean (3), Bianca Berbece (1), Cristiana Nica (1), Valentina Panici (1), Raluca Irimia (1), Andrada Mihart (1), Tatyana Prycop (1), Daniela Corban, Andrada Mihalcea şi Teodora Popescu. Antrenor: Gheorghe Tadici

Gloria Buzău: Alina Iordache, Mădălina Puşcaş – Andreea Mărginean (9 goluri), Ana-Maria Simion (3), Andreea Predoi (3), Alexandra Iovănescu (3), Carmen Stoleru (2), Marija Gedroit (2), Cristiana Ciuplea, Alexandra Banciu, Roxana Tabarcea şi Diana Leahu. Antrenor: Romeo Ilie