CUPA ROMANIEI

Dia Guard Divino, prima semifinalistă din Cupa României

Gruparea condusă de Florin Marian Raţ şi Flore Pop a reuşit să se impună în partida cu Venus Giurtelec şi şi-a asigurat biletele către “careul de aşi” al competiţiei

La finalul săptămânii trecute, Dia Guard Divino a disputat două partide, în Superligă dar şi cea din sferturile Cupei României cu Venus Giurtelec. În ambele partide, campioana s-a impus la pas şi a devenit prima semifinalistă a ediţiei Cupei din acest sezon.

Gruparea condusă de Florin Marian Raţ a trecut la pas de AS Venus Giurtelec, în poarta căreia  a marcat nu mai puţin de 10 goluri. Ciprian Pavel şi Sebastian Duma au reuşit câte o “dublă” încă din prima repriză şi scorul pauzei era 4 – 0.

La reluare, Dia Guard Divino a dus scorul la 6 – 0 după reuşitele lui Maior Istvan şi Mihai Bode, iar la acest scor soarta învingătoarei era deja decisă.

Andrei Chiş a marcat singurul gol pentru echipa din Giurtelec, însă pe final, scorul a luat proporţii, după ce echipa lui Florin Marian Raţ a mai marcat de trei ori. S-a terminat 10 – 1, iar Dia Guard ajunge în semifinalele Cupei, acolo unde foarte probabil o va întâlni pe Autovip Garden Şimleu, într-un veritabil derby.

Pentru ca acest super meci să aibă loc în penultimul act, trebuie ca Autovip să se califice în dauna celor de la Michelin. Autoland Hosu – Grand Team Şimleu şi Boldor Florex Hida – X Team Ortelec sunt celelalte două dueluri din sferturi, toate jocurile urmând a se disputa până la finalul lunii martie. Semifinalele vor avea loc în 26 aprilie, în Vinerea Mare, când primul eşalon va fi întrerupt.

Dia Guard Divino – Venus Giurtelec 10 – 1 (4 – 0)

Au marcat: Ciprian Pavel (‘6, 15 şi 40), Sebastian Duma (‘16 şi 17), Maior Istvan (‘26), Mihai Bode (‘31), Bogdan Ciaca (‘37) şi Radu Blaga (‘45 şi 46), respectiv Andrei Chiş (‘34)

Dia Guard: Andrei Mocan – Andrei Bene, Radu Blaga, Mihai Bode, Bogdan Ciaca, Sebastian Duma, Maior Istvan, Ciprian Pavel şi Toth Karoly. Delegat: Flore Pop. Conducător: Florin Marian Raţ

Venus: Adrian Breazdău – Andrei Chiş, Denis Chiş, Adrian Gheţi, Ionuţ Sabău, Alin Mitraşca, Alex Iancău, Florin Pop, Ionuţ Vetişan, Petruţ Sălăjan şi Cosmin Gal.  Delegat: Mircea Chiş

Au arbitrat: Lorin Latiş şi Gheorghe Ciule

Jucătorul meciului: SEBASTIAN DUMA