Gabriel Vaşvari a marcat în poarta campioanei CFR Cluj

În prima etapă din play-off-ul Ligii 1, zălăuanul şi-a trecut numele pe lista marcatorilor pentru Sepsi, însă echipa sa a pierdut pentru a treia oară consecutiv în faţa clujenilor

CFR Cluj şi Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit de trei ori în mai puţin de două săptămâni, în sferturile Cupei României, în ultima etapă a sezonului regulat, dar şi în prima rundă din play-off.

În două din aceste partide a evoluat şi zălăuanul Gabriel Vaşvari, la jocul din Cupă şi la cel de sâmbătă, din cadrul primei etape a play-off-ului.

În acest joc, fotbalistul de 32 de ani şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar în minutul 48 a reuşit să marcheze golul de 1 – 1, cu un şut din câţiva metri.

Egalitatea a persistat mai puţin de 10 minute, iar CFR Cluj a trecut în avantaj în minutul 57 prin golul lui Djokovic, iar în final s-a impus cu 3 – 1 deşi a jucat în 10 oameni.

Astfel, campioana a debutat cu dreptul în play-off şi a rămas pe primul loc, în timp ce Sepsi se află pe locul 6 cu 19 puncte.

După prima etapă, CFR Cluj are un avans de 4 puncte faţă de CSU Craiova şi cu 5 mai mult decât FCSB.

“Este clar că CFR Cluj, FCSB şi CSU Craiova sunt favorite la titlu, fiindcă au loturile cele mai bune, însă noi ne dorim să scoatem maxim din aceste confruntări. Ne vom juca şansa cu fiecare şi sunt convins că nu le va fi uşor să câştige împotriva noastră”, spunea Vaşvari înainte de startul play-off-ului.

Echipa sa va disputa următorul joc din play-off cu CSU Craiova, partida urmând a avea loc vineri, de la ora 20.30, la Sfântu Gheorghe.

Să mai spunem că în acest campionat, Gabriel Vaşvari a marcat trei goluri pentru Sepsi în cele 26 de meciuri jucate în campionat. Zălăuanul a mai înscris anul trecut la meciurile cu FCSB şi Poli Iaşi.

Mai multe pe acest subiect în ediţia Ziarului Sportul Sălăjean, din data de 13 martie.