LIGA I

Liderul Autovip Garden Şimleu Silvaniei s-a desprins pe final în meciul cu Rapid Peceiu

Alex Turcu şi compania au debutat cu o victorie în prima etapă din Superligă şi îşi continuă astfel parcursul perfect din acest sezon

În sezonul regulat din Liga A, Autovip Garden a avut un parcurs aproape perfect şi nu a pierdut niciun meci.

Însă, jocurile mai tari au loc în Superligă, acolo unde s-au calificat primele opt clasate, iar de un astfel de joc a avut parte formaţia şimleuană în prima rundă, în care s-a duelat cu Rapid Peceiu.

Autovip a tratat cu lejeritate acest joc şi în debut a fost condusă de trei ori, cu 1 – 0, 2 – 1 şi 3 – 2, însă a revenit la timp şi a restabilit egalitatea, astfel că la pauză scorul era 3 – 3.

În partea secundă, Autovip Garden a fost mult mai responsabilă, iar Flaviu Bărnuţiu şi- adus echipa în avantaj în minutul 37 şi scorul a devenit 4 – 3.

Liderul nu a mai avut emoţii pe final, deoarece la rampă a ieşit Mihai Moş, cel care a reuşit să înscrie de două ori în ultimele 10 minute, iar vicecampioana s-a impus cu 6 – 3.

După această victorie, Autovip Garden continuă să aibă un avans de 3 puncte faţă de Dia Guard Divino şi cu 4 puncte mai mult decât Autoland Hosu.

Rapid Peceiu – Autovip Garden 3 – 6 (3 – 3)

Au marcat: Ovidiu Cătană (‘8 şi 13) şi Cristian Onica (‘16), respectiv Mihai Moş (‘12, 41 şi 44), Flaviu Bărnuţiu (‘15 şi 37) şi Alex Turcu (‘21)

Rapid: Medan Cozan, Ovidiu Breda – Răzvan Chiş, Alexandru Chiş, Cristian Onica, Cristian Jula, Ovidiu Cătană şi Titus Cătană. Delegat: Cristian Jula

Autovip: Emil Lucaciu, Adrian Noţigan – Cătălin Anghel, Flaviu Bărnuţiu, Adrian Bregea, Lazăr Zoltan, Marius Leitan, Mihai Moş, Cristian Ţurcaş şi Alex Turcu.  Conducător: Florin Groza. Delegat: Ovidiu Ţurcaş

Au arbitrat: Marcel Petrean şi Alex Turian

Jucătorul meciului: MIHAI MOŞ