DIVIZIA A2

Volei Club Zalău primeşte vizita liderului

În ultimul meci din sezonul regulat, gruparea de sub Meseş se duelează cu CSU Vest Timişoara, formaţie ce are maxim de puncte, dar indiferent de rezultat, echipa zălăuană va termina returul pe locul secund

Deşi în urmă cu două etape a pierdut cu 3 – 2 la Braşov, acel punct obţinut de zălăuani a fost extrem de important, având în vedere că Volei Club Zalău şi-a asigurat poziţia secundă la finalul sezonului regulat, chiar dacă sâmbătă a stat.

În penultima rundă, ProVolei Arad a pierdut cu 3 – 0 în deplasarea de la Timişoara, iar cum arădenii au disputat deja jocul din ultima etapă cu CSS CNE Lapi Dej, Volei Club Zalău nu mai poate pierde poziţia secundă.

În timp ce ProVolei Arad a disputat în devans jocul cu echipa din Dej, pentru Volei Club Zalău urmează o partidă dificilă, urmând ca sâmbătă să primească vizita liderului CSU Vest Timişoara, formaţie care până în prezent a câştigat toate meciurile cu 3 – 0.

Acest joc este abordat fără presiune de zălăuani, care indiferent de rezultat sunt calificaţi la turneul semifinal. La acest turneu s-a mai calificat  CSU Vest Timişoara, dar şi ProVolei Arad, în timp ce a patra echipă se va decide după duelurile dintre CSU Braşov şi CSS CNE Lapi Dej din prima fază a play-off-ului.

În această fază se joacă după sistemul cel mai bun din trei jocuri.

Prima partidă are loc pe 23 februarie, jocul al doilea se dispută pe data de 2 martie, iar dacă va fi nevoie şi pentru al treilea meci, acesta se va disputa în data de 9 martie.

Turneul semifinal se va organiza în perioada 22 – 24 martie, locaţia urmând a fi stabilită în perioada următoare.

Primele două clasate la turneul semifinal vor avea drept de participare la turneul de promovare, ce se va disputa în perioada 12 – 14 aprilie.