Connect with us

Sporturi

Grupă infernală la Euro, pentru Naţionala României. COMPONENȚA GRUPELOR


“Tricolorii” au avut ghinion la tragerea la sorţi şi au nimerit într-o grupă extrem de grea, din care mai fac parte Franța, Italia, Bulgaria, Portugalia şi Grecia


După o pauză de 24 de ani, Naţionala României s-a calificat la un Campionat European, reuşind să câştige grupa preliminară din care au mai făcut parte Finalanda şi Danemarca.

“Tricolorii” şi-au asigurat prezenţa la turneul final încă din toamna anului trecut când au obţinut 7 puncte în primele trei jocuri, astfel că jocul de acum două săptămâni cu Danemarca nu a mai contat decât pentru palmares.

România a pierdut cu 3 – 1, însă cu toate acesta s-a clasat pe prima poziţie.

Săptămâna trecută a avut loc tragerea la sorţi, iar România a fost repartizată într-o grupă infernală alături de Franţa, Italia, Bulgaria, Portugalia şi Grecia.

Turneul final al Campionatului European masculin de volei va avea loc în perioada 13 – 29 septembrie, în Belgia, Franța, Olanda și Slovenia și va fi primul cu 24 de naţionale la start.

Primele patru din fiecare grupă se califică mai departe, iar la prima vedere, România se va lupta pentru locul 4 cu Portugalia şi Grecia.

Meciurile din grupa României vor avea loc în Franţa, iar selecţionata antrenată de Dănuţ Pascu va debuta la turneul final tocmai împotriva francezilor, jocul urmând să aibă loc pe 12 septembrie.

 


Componenţa grupelor de la Euro:


Grupa A (Franţa): Franţa, Italia, Bulgaria, Portugalia, Grecia, România

Joi, 12 septembrie:

Bulgaria – Grecia, Franţa – România, Portugalia – Italia

Vineri, 13 septembrie:

Bulgaria – România, Italia – Grecia

Sâmbătă, 14 septembrie:

Bulgaria – Portugalia, Grecia – Franţa

Duminică, 15 septembrie:

Portugalia – Franţa,  România – Italia

Luni, 16 septembrie:

Franţa – Bulgaria, România – Grecia

Marţi, 17 septembrie:

Grecia – Portugalia, Italia – Bulgaria

Miercuri, 18 septembrie:

Franţa – Italia, Portugalia – România

Grupa B (Belgia): Belgia, Serbia, Germania, Slovacia, Spania, Austria

Grupa C (Slovenia): Slovenia, Rusia, Finlanda, Turcia, Macedonia, Belarus

Grupa D (Olanda): Olanda, Polonia, Cehia, Estonia, Ucraina, Muntenegrumine”

loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 

 

More in Sporturi