Feminin

România a fost învinsă şi de Nigeria la turneul din China

Reprezentativa de fotbal feminin a pierdut finala mică cu nigeriencele şi a încheiat turneul de pregătire din Asia pe locul 4

Naţionala României de fotbal feminin trece printr-o fază de reconstrucţie, iar selecţionerul Mirel Albon încearcă să închege o echipă cu care să avem şanse de calificare la Campionatul European din 2021. Pentru asta, România a plecat la începutul acestui an tocmai în China, pentru un stagiu de pregătire.

La turneul din Asia, reprezentativa noastră a participat alături de Coreea de Sud, Nigeria şi bineînţeles, China. S-a tras la sorţi şi s-au disputat semifinale şi pe urmă finale. În semifinale, România a pierdut cu reprezentativa Coreei de Sud, în timp ce China a trecut de Nigeria.

Astfel, pentru locul 3, selecţionata noastră s-a duelat cu Nigeria, duminică, 20 ianuarie, pe stadionul Complexului Olimpic Sportiv din Meizhou. Nigeriencele au fost mai precise în faţa porţii şi au deschis scorul în finalul primei reprize.

Chiar dacă imediat de la reluare, România a egalat graţie golului reuşit de Florentina Olar, Nigeria s-a impus în cele din urmă la o diferenţă de trei goluri, scor 4 – 1.

Asftel, România a încheiat pe locul 4 turneul de pregătire din China. Turneul a fost câştigat de ţara gazdă.

”Astfel de meciuri contează în perspectiva viitorului echipei naționale. Lucrăm foarte mult pentru ca la ora debutului în preliminariile Campionatului European să avem un joc care să ne permită să ne luptăm pentru calificarea la turneul final”, a spus Mirel Albon, pentru frf.ro

România – Nigeria 1 – 4 (0 – 1)

A marcat: Florentina Olar (’59)

Echipa de start: 1. Părăluță – 3. Nagy, 5. Meluță, 6. Goder, 5. Gered  – 15. Oprea, 18. Tărășilă (19. Ciolacu 46′)- 9. Bâtea (20. Carp 64′), 8. Vătafu, 16. Sandu (14. Herczeg 46′) – 11. Olar -cpt. Selecționer: Mirel Albon

Rezerve neutilizate: 12. Kajtar – 2. Bistrian, 7. Pană, 17. Neacșu