Flacăra a ars până în minutul 71

Dumbrava Gâlgău – Flacăra Halmăşd 4 – 2 (2 – 1)

Au marcat: Alin Mierea (‘16) şi Isai Făzăcaş (‘29, 47 şi87), respectiv Petru Şandor (‘45) şi Adrian Dregan (‘56)

Dumbrava: Liviu Bot – Mircea Breban, Daniel Rus, Ionuţ Gârbouan, Adrian Pop, Vasile Făzăcaş (cpt.), Mihai Breban, Ioas Sas, Isai Făzăcaş, Alin Mierea şi Mihai Mureşan. Rezerve: Vasile Maghiar, Vlad Ilieş şi Florin Micle. Manager: Aurel Pintican

Flacăra: Doru Opriş – Felician Pop, Ionuţ Lupo, Florin Medeşan, Marius Tarce, Gavril Puşcaş, Petru Şandor, Alin Puşcaş, Adrian Dregan (cpt.), Sorin Dregan şi Radu Ignat. Rezerve: Gheorghe Sârcă, Ioan Borciu, Vasile Moisi şi Ciprian Medeşan. Antrenor: Gavril Puşcas

Jucătorul meciului: ISAI FÄ‚ZÄ‚CAŞ (Dumbrava)

Cartonaşe galbene:  respectiv Puşcaş (‘6), Ignat (‘54) şi Tarce (‘63). Cartonaş roşu: Florin Medeşan (‘71)

Au arbitrat: la centru: Fabian Rus (Zalău); asistenţi: Raluca Bârjac (Păuşa) şi Sergiu Leitan (Zalău). Observator AJF: Dorin Barbu (Zalău)

Terenul de la Gâlgău Almaşului a fost greu de tot, după precipitaţiile abundente din zilele premergătoare partidei. Astfel, cele două formaţii s-au angajat într-un joc de mare luptă, in cele din urmă gazdele obţinând o victorie clară. După ratările din minutele 10 şi 14, gazdele au deschis scorul, în minutul 16, prin Alin Mierea, care a împins balonul în poarta goală de la numai 6m, după o pasă primită de la Isai Făzăcaş. Dumbrava a dominat în continuare şi şi-a mărit avantajul la capătul primei jumătăţi de oră, prin Isai Făzăcaş, care a trimis balonul, din nou în poarta goală, deoarece atacantul amfitrionilor îl driblase şi pe portarul celor din Halmăşd. Flacăra a avut un şut periculos din lovitură liberă de la 22m, autorul lui fiiind Adrian Dregan, însă balonul a trecut puţin pe lângă poarta apărată de Liviu Bot. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Isai Făzăcaş a şutat la poartă, dar mingea a fost respinsă de pe linia porţii de un fundaş advers. În ultimele secvenţe ale actului întâi, Flacăra a redus din diferenţă prin Petre Şandor, care a marcat din apropiere, în urma unui corner executat de pe partea stângă de către Radu Ignat. După pauză, mai exact în minutul 47, Dumbrava a înscris al treilea gol, prin Isai Făzăcaş, care a finalizat cu un şut de la 12m, la capătul unei faze frumoase, la care au mai contribuit Mureşan şi Mierea. Gazdele au simţit din nou în ceafă răsuflarea vizitatorilor. În minutul 56, Adrian Dregan a punctat dintr-o lovitură liberă, de la 45m, cu largul concurs al portarului Liviu Bot, care a scăpat mingea în poartă. În minutul 71, şutul unui atacant al gazdelor a fost respins cu mâna de Florin Medeşan, aflat în poziţie de ultim apărător, dar lovitura de pedeapsă a fost ratată de Adrian Pop, care a şutat în bara transversală. Însă presiunea a crescut la poarta lui Doru Opriş. După ratările din minutele 75 şi 83, jucătorii lui Aurel Pintican s-au desprins, din nou, la două goluri, după reuşita aceluiaşi Isai Făzăcaş (foto), care a fost desemnat şi MVP-ul partidei. Observator AJF: Dorin BARBU