Csalanos, ca-n tinereţe

FC II Logistic Zalău – Meseşul Treznea 2 – 4 (2 – 2)

Au marcat: Andrei Teglaş (‘18 şi 29), respectiv Csalanos Ioan (‘16 şi 72), Bogdan Filip (‘43) şi Nicolae Micle (‘48)

FC II Logistic Zalău: Flaviu Dragoş – Sorin Iacob, Ionuţ Iacob, Daniel Ispas, Paul Hanga, Andrei Teglaş, Mircea Lingurar, Ciprian Pece, Vlad Dobocan, Ioan Rechişan şi Vegh Robert. Rezervă: Robert Pop. Antrenor: Vasile Stâncel

Meseşul: Gabriel Puşcaş – Aurelian Ghile, Beko Gabor, Cătălin Curea, Vlad Berbecar, Ciprian Recian, Bogdan Filip, Mihai Gaidoş, Csalanos Ioan, Ionuţ Jeler şi Nicolae Micle. Antrenor: Csalanos Ioan

Jucătorul meciului: CSALANOS IOAN (MeseŞul)

Cartonaşe galbene: Vegh (‘31), Lingurar (‘35) şi Dobocan (‘81), respectiv Filip (‘17), Csalanos (‘41) şi Micle (‘90)

Au arbitrat: la centru: Gabriel Bârjac; asistenţi: Ionuţ Cernucan şi Sergiu Corb (toţi din Zalău). Observator AJF: Otto Anderco (Zalău)

După meciul de vineri al primei echipe, sub comanda lui Vasile Stâncel erau aşteptaţi mai mulţi jucători, care, însă, nu şi-au făcut apariţia. În aceste condiţii, tehnicianul zălăuan a încropit un prim-unsprezece, mult sub cel al adversarei, din punct de vedere valoric. Oaspeţii au început tare, astfel că în minutul 16, Csalanos Ioan l-a învins pe Flaviu Dragoş. Echipa condusă de Aurel Petrean era pe val şi controla jocul cu autoritate. Totuşi, după doar două minute, Andrei Teglaş a restabilit egalitatea şi meciul se juca. Acelaşi jucător a demonstrat că poate fi o variantă pentru prima echipă în minutul 29, când l-a învins încă o dată pe Gabriel Puşcaş. Mihai Gaidoş şi colegii săi au revenit urgent în avanposturi, astfel că în minutul 43, Bogdan Filip, fostul junior al lui FC Zalău a înscris pentru 2 – 2. În cea de-a doua repriză, Meseşul a dominat copios, trecând în nenumărate rânduri pe lângă gol. Nicolae Micle nu a mai ratat ţinta în minutul 48, iar gruparea din Treznea era din nou în avantaj. Jocul curgea într-o singură direcţie, dar scorul era tot 2 – 3. Însă, în minutul 72, Csalanos Ioan (foto) a risipit orice emoţie, iar Meseşul Treznea a bifat o victorie importantă.