Derby doar pe hârtie

Unirea Sălăţig – Largiana Românaşi 9 – 1 (5 – 1)

Au marcat: Ionuţ Zaharie (‘7 şi 78), Cristian Mureşan (‘11, 21 şi 36), Traian Cuceuan (‘44), Darius Ungur (‘50 şi 54) şi Flaviu Mureşan (‘83), respectiv Andrei Adolean (‘16)

Unirea: Ionuţ Căilean – Cristian Lască, Ionuţ Mureşan, Emanuel Bota, Alexandru Chiş, Ciprian Mureşan, Ovidiu Marchiş, Cristian Mureşan, Traian Cuceuan, Nicuşor Chiş (cpt.) şi Ionuţ Zaharie. Rezerve: Flaviu Mureşan – Darius Ungur, Daniel Marchiş, Alexandru Mica şi Cătălin Perneş. Delegat: Lucian Marchi

Largiana: Alin Zaharia – Daniel Borzan, Sergiu Å¢iriac, Gabriel Pop, Laviniu Blaga, Romeo Moldovan (cpt.), Marian Radu, Bogdan Opriş, Andrei Adolean, Alexandru Ciurbea şi Mihai Chichişan. Rezerve:  Florin Blaj,  Paul Todoran, Cosmin Cuibuş, Sorin Moroti, Tudor Å¢iriac, Marius Å¢iriac şi Claudiu Vlaicu. Delegat: Adrian Pop

Jucătorul meciului: IONUÅ¢ ZAHARIE (Unirea)

Au arbitrat: la centru: Cătălin Remeş (Zalău); asistenţi: Ionuţ Margin (Bocşa) şi Darius Truţă (Zalău)

Teoretic, partida dintre Unirea şi Largiana ar fi trebuit să fie derbyul etapei, având în vedere că faţă în faţă se aflau două formaţii de pe podium. În final a fost vorba despre o joacă de-a şoarecele şi pisica, în care echipa din Sălăţig a făcut cel mai bun meci din acest sezon. Deşi terenul din Nadiş a găzduit partidele Unirii din acest sezon, pentru confruntarea cu Largiana s-a apelat la terenul din Cehu Silvaniei, acolo unde se disputau meciurile Sălăţigului de pe teren propriu, în sezonul trecut. “La Nadiş era iarba mare pe teren, iar proprietarul nu ne-a dat voie să jucăm pe el. Am căzut la o înţelegere cu primarul Varga Andrei şi am evoluat la Cehu Silvaniei”, ne-a mărturisit Lucian Marchiş – conducătorul echipei. Scorul a fost deschis după numai 7 minute, când juniorul Ionuţ Zaharie a transformat o lovitură liberă de la aproximativ 18m. Cristian Mureşan a ridicat scorul la 2 – 0, dar Andrei Adolean a redus din handicap după doar 5 minute. Se părea că echipa din Românaşi poate reveni, dar a fost doar un foc de paie, deoarece acelaşi Cristian Mureşan a risipit emoţiile învingătoarei până la pauză, marcând încă două goluri. Cu un minut înainte de plecarea la vestiare, pe lista marcatorilor a apărut şi Traian Cuceuan, care a ridicat scorul la 5 – 1. În repriza secundă, Darius Ungur şi-a intrat în rolul de golgeter, realizând o “dublă” în mai puţin de cinci minute. Juniorul Ionuţ Zaharie avea să marcheze şi el al doilea gol, pentru ca tabela să fie închisă de Flaviu Mureşan, cel care s-a aflat între buturile Unirii, până la venirea lui Ionuţ Căilean.