ATLETISM

Paula Todoran, “regina” maratonului din România

Cea mai dificilă cursă a atletismului a fost câştigată de eleva lui Mirel Seişanu, după o perioadă cu multe probleme de sănătate. Din păcate, o altă zălăuancă – Simona Maxim ,  a abandonat Toate ghinioanele din ultima perioadă s-au “spart” duminică, la Campionatul Naţional de maraton, de la Bucureşti. Paula Todoran, una dintre cele mai bune sportive ale Sălajului, a acuzat probleme la talpa piciorului drept, ceea ce a afectat perioada de pregătire. “Din cauza aceasta, Paula a pierdut şi <europenele> din noiembrie 2011. De atunci ea s-a tot chinuit, iar pentru maraton s-a antrenat doar o lună şi jumătate”, a mărturisit antrenorul ei, Mirel Seişanu.  La start au fost 13 dintre cele mai bune sportive pe distanţă mari, între care Paula Todoran, zălăuanca Simona Maxim – care apără culorile clubului CSM Oneşti, dar şi craioveanca Alina Niţuleasa – care este are dublă legitimare cu CSM Zalău. În timpul cursei, “rocada” în plutonul fruntaş s-a făcut de mai multe ori, astfel că Roxana Cârlan – campioana en-titre a abandonat la 25 km, iar Alina  Petrescu a luat “cârma”! După aproape 10 kilometri, s-a oprit şi zălăuanca Simona Maxim, într-un moment în care era pe locul 2! Paula Todoran a avut un tempou bun, astfel că ea a avut acelaşi timp în ultimii 12 km, ca şi în primii 12 km, astfel că sportiva de la CSM Zalău a trecut prima linia de sosire, cu timpul 2:48.20.  “Sunt foarte bucuros, deoarece eleva mea a pierdut mulţi kilometri în acest an, iar pregătirea a fost afectată. Însă, Paula a gândit super cursa, iar medalia de aur este una meritată”, a conchis antrenorul, cel care mai doreşte câteva curse de semimaraton în acest an, în Ungaria sau Italia, dar după o perioadă de trei-patru săptămâni, de  recuperare. Altfel spus, Paula Todoran  a redevenit “regina” maratonului, după o pauză de doi ani. Reamintim că, eleva lui Mirel Seişanu a câştigat aur în 2010, iar anul trecut a fost vicecampioană, în timp ce Simona Maxim a ocupat locul 4.