Victorie previzibilă a cadeţilor de la CSS Zalău

Cadeții de la CSS Zalău au încheiat anul 2018 cu o victorie de 3 puncte și se află pe locul 2 în seria D cu 11 puncte

Campionatul Naţional de volei rezervat cadeţilor a programat la finalul săptămânii trecute jocurile primei etape a returului de campionat, ultima din anul în curs.

În cadrul rundei de duminică, reprezentanta judeţului Sălaj, echipa CSS Zalău, a evoluat pe teren propriu, în compania echipei CSS 2 Baia Mare.

Aşa cum era de aşteptat, zălăuanii s-au impus fără emoţii în faţa maramureşenilor, iar victoria obţinută le asigură elevilor profesorului Horea Giurgiu poziţia secundă în clasament.

Dornici de a încheia repede socotelile în jocul cu echipa din Baia Mare, Cristian Pop şi coechipierii săi au început în forţă confruntarea şi au câştigat setul inaugural la o diferenţă de 13 puncte, scor 25:12.

În actul secund zălăuanii s-au crezut deja câştigători ai întâlnirii  şi s-au relaxat, iar acest lucru a fost taxat de echipa vizitatoare. CSS 2 Baia Mare a reuşit să egaleze situaţia la seturi adjudecându-şi actul secund cu 25:18.

Simţind ameninţarea, zălăuanii s-au trezit la realitate în setul al III-lea şi nu au mai repetat greşelile din setul precedent. După  25:19 în cel de-al III-lea partial, sălăjenii s-au impus şi în setul 4 cu 25:18 bifând cea de-a IV-a victorie din acest sezon.

”Am obţinut o victorie la care ne-am aşteptat. Păcat că nu a fost o victorie în trei seturi. Copiii sunt copii şi se întâmplă astfel de lucruri. S-au crezut prea devreme învingători şi am cedat setul 2. Sper să învăţăm din astfel de greşeli şi să nu le repetăm. Încheiem anul pe locul 2 în serie cu 11 puncte, toate obţinute prin muncă. Sperăm să obţinem victorii şi în meciurile următoare şi să terminăm prima parte a campionatului pe locul 2” a declarat prof. Horea Giurgiu pentru Sportul Sălăjean.

Următorul joc al echipei CSS Zalău este programat pe 12 ianuarie, la Zalău, când sălăjenii vor primi vizita echipei LPS Bihorul Oradea.

CSS Zalău – CSS 2 Baia Mare 3 – 1 (12, -18, 19, 18)

CSS Zalău: Cristian Pop (cpt.), Victorathos Theodor, Claudiu Pop, Antoniu Ardelean, Andrei Bărbânță, Alex Ianchiș, Răzvan Beldean, Marius Nemeș, George Treșca, Vlad Vasian, Alex Jurje, Darius Șandru, Alin Truță, Kevin Juhos şi Sebastian Hidan – libero. Antrenor: Horea Giurgiu