DIVERSE

Au fost desemnaţi cei mai buni sportivi ai anului de la CSM Zalău. CLASAMENTUL

Într-un top dominat de pugilişti, atleta Paula Todoran a fost desemnată cea mai bună sportivă de la CSM Zalău pentru a noua oară în carieră

De departe, cea mai valoroasă sportivă de la CSM Zalău este Paula Todoran, atleta fiind desemnată cea mai bună sportivă şi în 2018, pentru a noua oară în carieră.

În clasamentul întocmit la final de an, Paula Todoran a strâns 29,33 puncte, iar cele mai bune rezultate ale sportivei pregătite de Mirel Seişanu au fost locul 1 la Campionatul Balcanic de Cros (individual şi cu echipa României). În clasament a mai punctat locul 3 la Campionatul Naţional de 10.000 de m, pentru care atleta a primit 10 puncte, în timp ce pentru locul doi la Campionatul Naţional de semimaraton, Paula Todoran a strâns 6 puncte.

La fel ca şi anul trecut, pe locul doi îl regăsim pe pugilistul Adrian Popuţea, pentru care anul 2018 a fost ultimul din cariera de sportiv. Popuţea şi-a încheiat cariera cu o medalie de bronz la Campionatul Naţional de seniori, iar pentru această realizare a primit 10 puncte în acest top de final de an întocmit de CSM Zalău.

O modificare a ierarhiei faţă de anul trecut se poate vedea la a treia treaptă a podiumului, unde se sitează doi pugilişit, Paul Magdaş pregătit de Ioan Dragoş şi Darius Forai antrenat de Adrian Popuţea. În cazul celor doi sportivi se poate constata un salt impresionant. Dacă Magdaş a fost anul trecut pe locul 8, Darius Forai a ocupat locul 7. Ambii sportivi au obţinut în 2018 locul 2 la Campionatul Naţional de tineret.

Cu 4 puncte după locul 3 la Campionatul Naţional de tineret, pugilista Florina Gorgan ocupă poziţia a patra în acest top, în timp ce pe locul 5 se află tot un pugilist, Denis Stoica, pregătit de Ioan Dragoş.

Locul 6 în clasament este rezervat practicanţilor de radioamatorism, Iuliu Nemet şi Dumitru Butcovan, care au câte de 3 puncte după ce au obţinut locul 2 la Campionatul Naţional de multiband.

Trei sportive se clasează pe poziţia a şaptea, este vorba de Margareta Hidigan (box), Eric Verdeş (tenis) şi Alina Oşan (box), iar pe locul 8 se află pugilistul Sergiu Todoran, pregătit de Adrian Popuţea.

Două pugiliste se află pe locul 9, Larisa Criste şi Carla Plosca, în timp ce pe locul 10 se clasează doar pugiliste, care au obţinut locul 3 la Campionatul Naţional de cadeţi.

Ca şi o concluzie trebuie precizat că în acest top au fost incluşi 19 sportivi, dintre care nu mai puţin de 15 pugilişti.

Premierea celor mai buni sportivi de la CSM Zalău va avea loc luni, de la ora 16.00, în sala de festivităţi “Avram Iancu” din cadrul Primăriei municipiului Zalău, unde vor fi premiaţi şi cei mai buni sportivi ai Sălajului de către DJST Sălaj.