Juniorii B de la Atletic termină anul cu trei victorii la rand. CLASAMENT

Formaţia antrenată de Alexandru Pop a încheiat turul în forţă şi a câştigat în deplasarea de la CSS 2 Baia Mare. “Cu o pregătire bună în iarnă şi cu câteva întăriri, în retur ne vom putea bate de la egal la egal şi cu primele clasate”, a spus antrenorul Alexandru Pop

Pe final de tur, juniorii B de la CS Atletic Zalău au arătat o altă faţă şi în ultimele trei runde au înregistrat trei victorii. Ultimul succes a fost obţinut în deplasare, la CSS 2 Baia Mare, unde zălăuanii au dominat jocul de la un capăt la celălalt. În primul sfert de oră, oaspeţii au şi deschis scorul, iar la finalizare a fost Eduard Stejerean, care a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare primită de la Florin Lingurar.  Jocul bun al sălăjenilor a continuat, iar câteva minute mai târziu, Robert Sabo a finalizat cu gol o acţiune colectivă de atac. Tot în prima repriză, CS Atletic mai putea marca, dar imprecizia din faţa porţii a făcut ca scorul după prima repriză să fie doar 0 – 2.  La reluare, elevii lui Alexandru Pop au marcat rapid prin Florin Lingurar, care a scăpat pe partea dreaptă, a şutat la colţul lung şi a făcut 0 – 3. La acest scor, zălăuanii nu au mai forţat, iar maramureşenii au putut reduce din diferenţă în urma unui contraatac. S-a terminat 1 – 3, iar CS Atletic Zalău termină turul cu patru victorii în cele opt jocuri, însă antrenorul este optimist că echipa sa poate arăta şi mai bine în a doua parte de campionat.

“Am dominat jocul cu CSS 2 Baia Mare şi nu s-a pus problema învingătoarei. Scorul putea fi şi mai mare, dar acest aspect contează mai puţin. Este important că am terminat anul cu trei victorii şi avem speranţe pentru a doua parte de campionat. Cu o pregătire bună în iarnă şi cu câteva întăriri, în retur ne putem bate şi cu primele clasate”, a spus antrenorul Alexandru Pop. După etapa de la finele săptămânii trecute, campionatul se întrerupe câteva luni, returul urmând să înceapă în 9 martie 2019.  În prima rundă din retur, CS Atletic Zalău va evolua în deplasare la LPS Satu Mare.

CSS 2 Baia Mare – Atletic Zalău 1 – 3 (0 – 2)

Au marcat: Eduard Stejerean, Robert Sabo şi Florin Lingurar

CS Atletic: Alexandru Urzică – Ionuţ Şandor, Bogdan Olariu, Florin Brumar, Leonard Mureşan, Marius Muntean, Sabo Robert, Florin Lingurar, Raul Colcer, Eduard Stejerean şi Andrei Ştirb. Au mai evoluat: Futo Kevin şi Florin Blănaru. Antrenor: Alexandru Pop

3. Luceafărul Oradea 8    6   0   2       50 – 17    18
  4. Minaur Baia Mare   8   4   1   3        14 – 18    13

3. “U” Cluj                    8     6    0   2  28 – 6  18
  4. Minaur Baia Mare 8     5    1   2  31 – 16  16
  5. Sticla Arieşul Turda 8   4    1   3  28 – 18  13
  6. Atletic Zalău            8     4    0   4  22 – 16  12
  7. CSS 2 Baia Mare    8      1    0   7   8 – 43     3
  8. CIL Sighetu             8     1    0   7   8 – 51     3
  9. Electrica Baia Mare 8   1    0   7   9 – 54      3