Connect with us

Şah

FOTO. Competiţie de şah la Şimleu, de Ziua Naţională. CLASAMENTE


Evenimentul a fost organizat de Şcoala “Silvania” împreună cu Primăria şi Consiliul Local Şimleu, iar la start s-au aflat 64 de elevi din oraş şi din împrejurimi


Cu ocazia Zilei Naţionale a României, la Şimleu Silvaniei au avut loc mai multe manifestări şi chiar competiţii sportive.

Astfel, împreună cu Primăria şi Consiliul Local, Şcoala Gimnazială “Silvania” Şimleu Silvaniei a organizat o competiţie de şah, la care au participat elevi de la instituţiile şcolare din oraşul de la poalele Măgurii, dar şi din împrejurimi.

Aflându-ne în Anul Centenarului, organizatorii i-au dat o denumire specială: Cupa “Centenarului”.

Competiţia s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute, iar pentru duelurile de pe cele 64 de pătrăţele de pe tabla de şah s-au înscris… 64 de elevi, pe trei categorii de vârstă: clasa pregătitoare, clasele I – IV şi clasele V – VIII (băieţi + fete).

La final, toţi participanţii au primit diplome, iar copiii de pe podium au primit distincţii: primul loc de la cele şase întrecerii a cucerit trofeul, în timp ce ocupanţii locurilor doi şi trei au primit medalii.

De precizat faptul că, între cei 12 premianţi, şi-a făcut loc şi o elevă din afara oraşului, este vorba de Raisa Şandor de la Şcoala Valcău de Jos, cea care a câştigat competiţia la categoria clasă pregătitoare.

De adăugat faptul că oficialii competiţiei de la Şcoala “Silvania” au fost antrenorul de şah – Vasile Ivan, şi profesorii de educaţie fizică – Mirela Lazăr şi Barna Krisztian, cei care s-au aflat şi în postura de arbitri.

Mai multe pe acest subiect, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 5 decembrie.

 


Cupa Centenarului

Categoria clasă pregătitoare – fete:

  1. Raisa Şandor (Şcoala Gimnazială Valcău de Jos)
  2. Alexandra Ribar (Şcoala Gimnazială SILVANIA Şimleu)
  3. Irina Trinca-Rad (Şcoala Gimnazială HOREA Şimleu)

Categoria clasă pregătitoare – băieţi:

  1. Orgovan Krisztian (Şcoala Gimnazială SILVANIA)
  2. Magyar Erik (Şcoala Gimnazială Bathory Şimleu)
  3. Magyar Alex (Şcoala Gimnazială Bathory Şimleu)

Categoria clasele I – IV – fete:

  1. Iulia Vedinaş (Şcoala Gimnazială SILVANIA Şimleu)
  2. Sara Magyar (Şcoala Gimnazială Bathory Şimleu)
  3. Maria Vereş-Pop (Şcoala Gimnazială SILVANIA)

Categoria clasele I – IV – băieţi:

  1. David Vereş (Şcoala Gimnazială Bathory Şimleu)
  2. Losonczi Cristian (Şcoala Gimnazială SILVANIA)
  3. Kovacs Krisztian (Şcoala Gimnazială Bathory)

Categoria clasele V – VIII – fete:

  1. Egri Kriszta (Şcoala Gimnazială Bathory Şimleu)
  2. Boti Vivien (Şcoala Gimnazială Bathory Şimleu)
  3. Daria Zaha (Şcoala Gimnazială SILVANIA Şimleu)

Categoria clasele V – VIII – băieţi:

  1. Vlad Oros (Şcoala Gimnazială SILVANIA Şimleu)
  2. Antonio Bonţe (Şcoala Gimnazială SILVANIA Şimleu)
  3. Tudor Purghe (Şcoala Gimnazială SILVANIA)

 

 

827 Vizualizari
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Şah