Alex Turcu, la înălţime în derby-ul cu vecinii de la Odorhei. Căpitanul Jiboului i-a dedicat succesul lui Adrian Fărcaş

În derby-ul cu Someşul Someş Odorhei, mijlocaşul a realizat un spectaculos hattrick şi a fost factorul decisiv în victoria obţinută de Rapid în faţa “vecinei” nou-promovate. “Îi dedicăm victoria lui Adi Fărcaş”, a precizat Alex Turcu la finalul jocului

Runda cu numărul 13, ultima din tur, a programat şi derby-ul zonal dintre Rapid Jibou şi Someşul Someş Odorhei.

Ultima dată, cele două echipe s-au întâlnit şi în finala Cupei României, faza judeţeană, acolo unde au jibouanii au avut câştig de cauză, la capătul unui meci spectaculos, cu multe faze de gol, terminat cu victoria Rapidului, 2 – 0.

La un asemenea meci, la fel de spectaculos se aşteptau şi cei peste 200 de suporteri prezenţi în tribunele Stadionului “Rapid” din Jibou.

Jocul a fost destul de echilibrat, însă, uşor-uşor, gazdele au început să preia controlul şi au apărut şi fazele periculoase la poarta jibouanului Marcel Petcu de la Someşul Someş Odorhei.

Inevitabilul s-a produs în minutul 18, când Alex Turcu a finalizat cu şut la colţul lung, chiar lângă bară o pasă primită de la Raul Brînduşe.

De fapt, până la finalul primei părţi, tabela nu s-a mai modificat.

În partea secundă, jibouanii au intrat ceva mai relaxaţi şi acest lucru avea să-i coste. Astfel, în urma unei centrări primite din corner, Cristian Mureşan a restabilit egalitatea, spre entuziasmul suporterilor grupării din Someş Odorhei.

Însă, după doar cinci minute, Răzvan Meleg a readus Rapidul în avantaj, pentru ca după alte două minute, Alex Turcu să izbutească dubla, după un gol de toată frumuseţea, un vole din întoarcere.

Cele două goluri primite în interval de trei minute s-au resimţit în moralul echipei pregătite de Adrian Deac, care s-au regăsit cu greu, în timp ce “căpitanul” de la Rapid Jibou şi-a continuat recitalul şi a realizat hattrick-ul, după o pasă primită în faţa porţii de la Vlad Buda.

Din păcate pentru Someşul Someş Odorhei, golul lui Richard Danci din ultimul minut a contat doar pentru statistică.

La finalul jocului, căpitanul Jiboului a ţinut să dedice acest succes lui Adrian Fărcaş.

Fostul golgheter al Rapidului s-a accidentat grav anul trecut în derby-ul cu Dumbrava Gîlgău de pe Gâlgău Arena, când a suferit o dublă fractură de tibie şi peroneu.

Vezi AICI amănunte pe acest subiect.

Fotbalistul în vârstă de 35 de ani a fost obligat să facă mai multe intervenţii chirurgicale şi, totodată, să pună punct carierei de fotbalist.

Cu toate acestea, Alex Turcu îl aşteaptă din nou pe “dreptunghiul verde” pe cel mai bun marcator al Jiboului din ultiul deceniu.

Rapid Jibou – Someşul Someş Odorhei 4 – 2 (1 – 0)

Au marcat: Alex Turcu (‘18, 57 şi 70) şi Răzvan Meleg (‘55), respectiv Cristian Mureşan (‘50) şi Richard Danci (‘90)

Rapid: Ionuţ Chechedi – Tudor Hozan, Major Robert, Vlad Berbecar, Rareş Pintea (‘46 Puiu Unguraş), Vlad Buda (‘81 Marius Botiş), Doru Noje (‘63 Vlad Lazăr), Raul Brînduşe, Alex Turcu (cpt.), Răzvan Ardelean (‘68 Vasile Ilieş) şi Răzvan Meleg (‘75 Adrian Noţigan). Rezerve: Raul Puie şi Marius Teglaş. Antrenor: Ciprian Roja. Preşedinte: Marius Stana

Someşul: Marcel Petcu – Andrei Fărcaş, Vlad Cioban, Bogdan Rus (‘84 Emanuel Pop), Raul Porumb, Marius Şimonca (‘46 Raul Mercea), Cristian Mureşan (cpt.), Flaviu Conţ, Vlad Ortelecan (‘60 Richard Danci), Cătălin Coste (‘72 Szabo Benjamin) şi Darius Ungur. Rezerve: Emil Deac – George Porumb.  Antrenor: Adrian Deac. Preşedinte: Liviu Horincar

Au arbitrat: la centru: Sergiu Duma, asistenţi: Alex Turian şi Alin Lazăr (toţi trei din Zalău)

Observator AJF: Leontin Moga (Zalău)

Jucătorul meciului: Alex Turcu

Alex Turcu, căpitan Rapid Jibou: “Îi dedicăm victoria  lui Adi Fărcaş”

“Chiar dacă ne-am confruntat cu probleme de lot, având mai multe indisponibilităţi, am reuşit cu juniori din propria pepinieră să suplinim foarte bine lipsa unor jucători importanţi. Avem juniori foarte buni şi talentaţi care au făcut o partidă foarte bună. Mă bucur pentru cele trei goluri marcate. Avem o echipă bună şi foarte tânără, iar cu doi-trei jucători cu experienţă aduşi în iarnă, din retur sperăm la locul 1. Îi dedicăm victoria colegului nostru Adi Fărcaş, pe care din primăvară îl aşteptăm din nou printre noi”.