Volei Municipal Zalău şi SCMU Craiova merg “bară la bară” în Divizia A1. REZULTATELE şi CLASAMENTUL

După opt etape, cele două formaţii continuă să fie la egalitate de puncte. Lider este Volei Municipal Zalău care are un setaveraj ceva mai bun decât formaţia olteană

Deşi la început de sezon, în lupta pentru primele locuri şi pentru titlu se anunţau mai multe echipe, până acum doar Volei Municipal Zalău şi SCMU Craiova au reuşit să fie constante. După opt etape, cele două grupări continuă să se afle la egalitate de puncte, însă prima poziţie este ocupată în continuare de Volei Municipal Zalău care are un setaveraj mai bun. Cele două fruntaşe au obţinut victorii identice în runda de la finele săptămânii. Zalăul a trecut pe teren propriu de Dinamo Bucureşti cu 3 – 0, în timp ce echipa antrenată de Dănuţ Pascu s-a impus cu acelaşi scor în faţa nou-promovatei CSM Câmpia Turzii.

Surpriza etapei a produs-o Unirea Dej, care a câştigat în cinci seturi duelul cu Arcada Galaţi. După acest rezultat, formaţia de pe Someş şi-a consolidat locul 6, ultimul ce duce în faza superioară a campionatului, în timp ce Arcada Galaţi continuă să ocupe locul 3, dar s-a îndepărtat la 9 puncte de primele două clasate, având doar 13 puncte în cele şapte jocuri disputate.

Tot 13 puncte în şapte jocuri are şi CSM Bucureşti. Formaţia bucureşteană a avut un meci uşor cu ultima clasată şi s-a impus cu 3 – 0 în Moldova.

Înaintea returului din Cupa Challenge cu Volei Municipal Zalău, Steaua a fost “chinuită” în campionat de codaşa Explorări Baia Mare. Până la urmă, bucureştenii s-au impus cu 3 – 2 şi ocupă locul 5, cu 12 puncte.

Trei etape au mai rămas de jucat din turul de campionat, dar Volei Municipal Zalău va mai susţine două partide, sâmbătă, în deplasare la CSM Câmpia Turzii şi miercurea viitoare, acasă, cu Steaua Bucureşti. În ultima rundă, echipa antrenată de Nikolay Jeliazkov va sta.