Connect with us

Fără categorie

FOTO. Trupele din Valcău de Jos, Crasna şi Gâlgău au câştigat Festivalul Județean de Teatru pentru Elevi de la Zalău


Evenimentul cultural s-a desfăşurat în weekend la Zalău, iar pe scenă au urcat peste 260 de elevi din tot jdeţul Sălaj. La final, s-au acordat premii şi menţiuni pe două seciuni, teatru popular şi teatru dramatic (două concursuri organizate: gimnaziu şi liceu)


Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj și Inspectoratul Județean Școlar Sălaj au organizat, în perioada 23-24 noiembrie 2018, în sala „Dialoguri europene” de la CCAJS, a opta ediție a Festivalului Județean de Teatru pentru Elevi, la care au participat 19 trupe și peste 260 de elevi și profesori îndrumători și însoțitori.

Comisiile de jurizare au fost formate din: la secțiunea teatru popular – Mădălina Rus (Inspectoratul Școlar Județean); Ileana Grațiana Pop, meșter și rapsod popular; Szoke Ana (CCAJS); teatru dramatic clasele V-VIII: Corina Gregorovici (Inspectoratul Școlar Județean), Viorel Tăutan, scriitor, profesor; Szoke Alexandru, scenograf, instructor de teatru; teatru dramatic, clasele IX-XII, Marcel Lucaciu (Inspectoratul Școlar Județean), Viorel Tăutan, Szoke Alexandru.

Juriile au decis acordarea următoarelor premii, mențiuni, premii speciale și premii de interpretare:

Teatru popular

Premiul I – Trupa „Sucetățanii” de la Școala Gimnazială Valcău de Jos;
Premiul al II-lea – Trupa „Junii Buciumului” de la Școala Gimnazială Buciumi;
Premiul al III-lea – Trupei „Zestrea fildană” de la Școala Gimniazială Fildu de Mijloc;
Mențiuni: Trupa „Actorii pricepuți” de la Școala Gimnazială Preoteasa, comuna Valcău de Jos;
Trupa „Micii actori” de la Școala Gimnazială nr. 1 Chieșd.
Premiu special: Trupa „Cătana” de la Școala Gimnazială Gâlgău Almașului.

Teatru dramatic – clasele V – VIII

Premiul I – Trupa „Lumea Ludens” – Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;
Premiul al II-lea – Trupa „Sikra” – Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei;
Premiul al III-lea – Trupa „Bufonii” – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău;
Mențiuni: Trupa „Csirkefogók” – Școala Gimnazială „Báthory István” Șimleu Silvaniei;
Trupa „TIP” – Liceul Tehnologic „Ioachim Pop” Ileanda.
Premii de interpretare: Nagy Boglarka (Cehu Silvaniei); Hulujan Lorena (Crasna); Fodorean Fineas (Gâlgău).

Teatru dramatic – clasele IX-XII

Premiul I – Trupa „Bogdan Brothers”, Liceul Tehnologic Gâlgău;
Premiul al II-lea – Trupa „Tinikomediasok” – Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;
Premiul al III-lea – Trupa „Amarilla” – Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna;
Mențiuni: Trupa „Amfiteatru” – Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău;
Asociația culturală „Banffy” Boghiș.
Premii de interpretare: Bogdan Ștefan (Gâlgău); Nagy Reka (Crasna).

436 Vizualizari
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Fără categorie