Volei Municipal Zalău, la un punct în spatele liderului. REZULTATELE etapei a IV-a şi CLASAMENTUL din Divizia A1

După victoria cu VCM Piatra Neamţ, gruparea de sub Meseş a rămas pe locul secund, la un punct în spatele primei clasate, SCMU Craiova

Săptămâna trecută a fost una lejeră pentru Volei Municipal Zalău, care a obţinut două victorii de 3 puncte cu Universitatea Cluj şi VCM Piatra Neamţ, ambele meciuri având loc la Zalău. Partida cu moldovenii a fost cea mai uşoară din acest debut de sezon, iar formaţia antrenată de Nikolay Jeliazkov s-a impus cu 3 – 0, într-o partidă ce a durat doar 63 de minute.

După acest rezultat, Volei Municipal Zalău a rămas pe locul secund, tot la un punct de liderul SCMU Craiova, care în runda de la finalul săptămânii trecute a obţinut a patra victorie din tot atâtea meciuri. De data aceasta, formaţia antrenată de Dănuţ Pascu a trecut cu 3 – 0 de Unirea Dej.

Arcada Galaţi a pierdut primele puncte din acest campionat, în deplasarea de la Baia Mare. Gălăţenii au fost conduşi cu 2 – 0, însă au revenit la timp şi în cele din urmă au câştigat cu 3 – 2, rezultat în urma căruia ocupă locul 3.

Derby-ul dintre Steaua şi Dinamo s-a încheiat cu victoria “steliştilor”, asta după ce Dinamo a câştigat primul set, însă Steaua a revenit la timp şi s-a impus în final cu 3 – 1.

Într-un derby al judeţului Cluj, CSM Câmpia Turzii a dat lovitura chiar pe terenul Universităţii Cluj, unde a câştigat cu 3 – 1, deşi în primul set, Universitatea s-a impus la pas, la o diferenţă de 10 puncte! După primul succes în Divizia A1, nou-promovata se află pe locul 9, în timp ce CSM Câmpia Turzii ocupă locul 10, cu un punct.

Etapa a V-a din Divizia A1 este programată la final de săptămână, Volei Municipal Zalău urmând să joace sâmbătă, de la ora 18.00, la Unirea Dej.