FOTO şi VIDEO. Viitorul Băbeni învinge Cetatea Buciumi şi urcă pe podium

Formaţia condusă de Marius Teglaş şi Valer Raţiu s-a impus la diferenţă de două goluri în faţa grupării condus de Ioan Eugen Lazăr, la capătul unui joc echilibrat

Fără doar şi poate avem parte în acest sezon, sau cel puţin în acest start de sezon, de cea mai echilibrată Serie din ultimii ani în Liga a V-a. Echilibru din Seria Est este incredibil, primele nouă formaţii fiind despărţite de doar 6 puncte, iar primele şase echipe, de doar 4 puncte, după primele 10 etape.

Una dintre forţele acestui campionat este Viitorul Băbeni. Gruparea condusă de Valer Raţiu şi Marius Teglaş şi-a continuat parcursul bun din acest sezon şi în runda cu numărul 10, etapă în care a primit vizita celor de la Cetatea Buciumi.

Chiar dacă în ultima perioadă, Cetatea Buciumi arată din ce în ce mai bine, jocul a fost controlat în debut de Viitorul Băbeni, gruparea gazdă reuşind să deschidă şi scorul prin Florin Ilieş, după numai 12 minute de joc.

Cu acest avantaj minim al gazdelor s-a şi încheiat prima repriză. În partea secundă, căpitanul Natanael Ciupe a restabilit egalitatea, însă Băbeniul a răspuns exemplar, Molnar Zsigmond aducându-şi echipa din nou în avantaj. După doar câteva minute, Nicolae Lucaci a făcut 3 – 1, iar pe final Doreş Vişan a mărit avantajul gazdelor, în timp ce golul din ultimul minut al lui Răzvan Lazăr a contat doar pentru statistică.

În urma acestei victorii, Viitorul Băbeni a urcat pe locul 3, cu 22 de puncte, la două puncte în spatele rivalilor locali de la Dumbrava Ciocmani şi la egalitatea de puncte cu Agronova Dragu, echipă clasată pe locul 2. De menţionat este faptul că Viitorul are şi un meci mai mult disputat decât AS Creaca Jac, grupare ce se află pe locul 4, cu 21 de puncte.

Viitorul Băbeni – Cetatea Buciumi 4 – 2 (1 – 0)

Au marcat: Florin Ilieş (‘12), Molnar Zsigmond (‘53), Nicolae Lucaci (‘57) şi Dorel Vişan (‘81), respectiv Natanael Ciupe (‘51) şi Răzvan Lazăr (‘90)

Viitorul: Paul Todoruţ – Dorel Vişan (cpt.), Florin Ilieş, Nicolae Lucaci, Molnar Zsigmond, Paul Avram, Bogdan Ilieş, Marius Teglaş, Lakatos Dionisiu, Marius Suciu şi George Revnic. Rezerve: Paul Pop, Andrei Pop, Florin Ilieş, Dan Gavra şi Ioan Mureşan. Delegat: Valer Raţiu

Cetatea: Denis Dărăban – Ionuţ Puie, Marius Pop, Sabin Ştirb, Cosmin Lemeni, Marius Sabou, Aurel Ciupe, Răzvan Lazăr, Cosmin Şandor, Natanael Ciupe (cpt.) şi Dan Filip. Rezerve: Aurel Holhoş, Alexandru Piroi, Andrei Duca, Cosmin Feşteu, Dănuţ Ciupe şi Iuliu Miere. Conducător: Ioan Eugen Lazăr

Arbitri: Sergiu Duma (Zalău) – Claudiu Coste (Surduc) şi Alexandru Pop (Gîrceiu)

Observator AJF: Florin Morar (Zalău)

Jucătorul meciului: DOREL VIŞAN