CUPELE EUROPENE

HC Zalău pierde la Dortmund şi ratează calificarea în turul următor al Cupei EHF

Gruparea de la poalele Meseşului a cedat la patru goluri diferenţă duelul din Germania cu Borussia. Astfel, după ce în sezonul trecut al competiţiei europene reuşea să ajungă până în faza sferturilor de finală, în acest sezon, formaţia sălăjeană părăseşte prematur competiţia

Duminică după amiază, la Dortmund a avut loc meciul decisiv pentru calificarea în turul III al Cupei EHF dintre Borussia şi HC Zalău.

Meciul tur de la Zalău s-a încheiat la egalitate, 25 – 25, astfel că soarta calificării urma să se decidă astăzi, în Germania.

Jocul a fost foarte echilibrat la început, iar după 17 minute de joc, egalitatea persista pe tabela de marcaj, scor 5 – 5. Echilibru dintre cele două ehcipe a continuat şi în următoarele minute, însă din minutul 23, nemţoaicele au început să se desprindă pe tabelă, având chiar avantaj de trei goluri, 10 – 7.

Până la pauză, HC Zalău a încercat să revină pe tabelă şi s-a apropiat de Borussia la două goluri diferenţă, însă gruparea din Dortmund a refăcut avantajul de trei goluri, astfel că la pauză s-a intrat cu 13 – 10 pentru germane.

În repriza a doua, Borussia Dortmund a continuat forcing-ul ofensiv şi s-a dus la şase lungimi distanţă, 17 – 12, în minutul 36.

Dar, elevele lui Gheorghe Tadici au început să recupereze teren, însă prea puţin, prea târziu. Jocul s-a încheiat cu victoria nemţoaicelor la patru goluri diferenţă, 24 – 20.

Astfel, după ce în sezonul trecut, HC Zalău a ajuns până în faza sferturilor de finală în Cupa EHF, în acest sezon, gruparea sălăjeană părăseşte prematur competiţia.

Borussia Dormund – HC Zalău   24 – 20 (13 – 10)

Borussia Dortmund: Woltering Clara, Duijndam Rinka – Van Kreij Harma (5), Mack Linda (2), Einarsdottir Hildigunnur (2), Grijseels Alina (4), Stockschlader Johanna, Huber Svenja (7), Bleckmann Dana, Fujita Asuka, Muller Karoline (2), Weisheitel Saskia, Muller Anne, Kockel Leonie, Ten Holte Yara, Vaszari Virag (2). Antrenori: Korn Christoph (principal), Smits Gino (secund)

HC Zalău: Paula Teodorescu, Raluca Kelemen – Roxana Szollosi (8), Valentina Panici (2), Andrada Mihalcea, Claudia Constantinescu (4), Cristiana Nica , Raluca Irimia (4), Dana Abed-Kader (2), Alexandra Severin, Andrada Berbece, Teodora Popescu. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici