KARATE TRADITIONAL

PERFORMANŢĂ ISTORICĂ. CS Terra Kid Zalău a câştigat în premieră Cupa României!

Pentru prima dată în istoria artelor marţiale, un club sportiv din judeţul nostru a cucerit Cupa României la karate tradiţional!

Gruparea condusă de Remus Cliţan a intrat în istoria artelor marţiale, după ce a câştigat Cupa României!

Ediţia din acest an a competiţiei s-a desfăşurat în acest weekend la Tomeşti – o localitate aflată la vreo 10 kilometri de municipiul Iaşi.

Având în lot sportivi de certă valoare la aproape toate categoriile, CS Terra Kid Zalău a fost senzaţia întrecerilor de pe tatamiul din Moldova.

Astfel, după derularea tuturor probelor, gruparea sălăjeană a acumulat de departe cel mai mare punctaj, cucerind în premieră trofeul Cupei României!

Din lotul pregătit de Oliwer Dobre au făcut parte Iulia Cliţan, Ana Popescu, Ileanda Benescu, Dan Poptelecan, Artur Poamă, Vlad Popescu, Cristian Duţă şi Rareş Mayer.

Tot cam aceiaşi karatişti s-au remarcat recent şi la Campionatele Europene de Fudokan de la Belgrad, acolo unde sportivii de la CS Terra Kid au cucerit nu mai puţin de 16 medalii (şase la seniori şi 10 la tineret)!

Mai multe pe acest subiect, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 3 octombrie.