ARTE MARTIALE

HC Zalău nu s-a făcut de ruşine în faţa liderului

Chiar dacă are cel mai tânăr lot din Liga Florilor, formaţia sălăjeană s-a ţinut aproape de SCM Râmnicu Vâlcea – liderul inedit din campionatul feminin – în partida de joi după-amiază din Zăvoi. Până la urmă, diferența de valoare s-a văzut și gazdele s-au impus la o diferență de 5 goluri

După disputarea primelor trei runde din Liga Florilor, în fotoliul de lider regăsim o surpriză: SCM Râmnicu Vâlcea!

Vâlcencele au trecut cu brio în toate jocurile şi, având în golaveraj superior, echipa condusă acum de Florentin Pera a depăşit campioana CSM Bucureşti!

În ce priveşte HC Zalău, sălăjencele se aflau la mijlocul clasamentului înaintea partidei de joi după-amiază, desfăşurată în Sala “Traian” din Râmnicu Vâlcea.

Primul sfert de oră a fost foarte echilibrat, iar în minutul 11 Zalăul avea avantaj pe tabelă, după reuşita extremei Andrada Trif-Mihalcea (scor 6 – 7)!

În minutul 15, amfitrionalele s-au distanţat la două goluri pentru prima data în acest joc (scor 9 – 7).

Încet-încet, Vâlcea a pus stăpânire şi diferenţa de goluri a crescut, astfel că la pauză scorul era 15 – 11.

După revenirea de la vestiare, elevele lui Florentin Pera au crescut turaţia, fapt ce s-a putut vedea şi pe tabela de marcaj, deoarece gazdele au condus la cinci, ba chiar şi la şase goluri (19 – 13, în min. 39).

După două goluri marcate de Roxana Rob-Szolos într-un minut, Zalău s-a mai apropiat, dar nu a putut sparge acea diferenţă de 5 goluri cu care s-a şi terminat partida.

Cele mai bune marcatoare au fost brazilianca Samara Da Silva Vieira (8 goluri) şi iberica Marta López Herrero (5) pentru Vâlcea, respectiv Alexandra Severin, Dana Abed Kader, Roxana Rob-Szolos şi Valentina Panici, toate cu câte 4 reuşite.

După patru runde, campionatul se întrerupe, deoarece urmează o acţiune a Naţionalelor A şi B, la care formaţia pregătită de Gheorghe Tadici are două jucătoare convocate, este vorba despre portarul Paula Teodorescu şi pivotul Teodora Popescu.

SCM Rm. Vâlcea – HC Zalău 29 – 24 (15 – 11)

SCM Râmnicu Vâlcea: Petra Blazek, Yuliya Dumanska, Diana Ciucă – Samara Da Silva (8), Marta Lopez Herrero (5), Iryna Glibko (4), Alicia Fernandez Fraga (3), Maria Gavrilă (3), Alexandra Badea (2), Florentina Craiu (2), Cristina Florica (1), Natallia Vasileuskaya, Ines Khouildi, Raluca Băcăoanu şi Ana Maria Popa. Antrenori: Florentin Pera (principal) şi Mia Rădoi (secund)

HC Zalău: Paula Vişan, Raluca Kelemen – Valentina Panici (5), Alexandra Severin (5), Roxana Szollosi (5), Andrada Mihalcea (3), Dana Abed Kader (2), Claudia Constantinescu (2), Andreea Stângă (1), Bianca Berbece (1), Raluca Crap, Teodora Popescu, Alexandra Pricopi, Cristiana Nica, Andreea Mihart şi Cristina Lung. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici