MINIFOTBAL

MAV Sports Timişoara, campioana Europei în 2018!

Formaţia din Timişoara este câştigătoarea finalei Ligii Campionilor din acest an, într-o ediţie în care “careul de aşi” a fost format doar din echipe româneşti

Nu mai puţin de opt echipe a avut România la ediţia din acest an a Ligii Campionilor, iar fazele finale au ajuns să fie 100% româneşti, după ce în semifinale s-au calificat Juventus Sibiu, Tanzmannschaft Bucureşti, MAV Sports Timişoara  şi Coriolan Bacău.

MAV Timişoara a devenit campioana Europei în 2018, bănăţenii reuşind să treacă cu 2 – 1  la loviturile de departajare de echipa băcăuană, după ce la finalul timpului regulamentar, scorul a fost 0 – 0.

Juventus Sibiu a cucerit medalia de bronz, după o finală mică românească cu Tranzmannschaft, pe care sibienii au câştigat-o cu 3 – 2.

Dragan Paulevici a fost desemnat jucătorul turneului, iar portarul Cosmin Amarinei cel mai bun goalkeeper. Ambii sunt componenţi ai echipei MAV Sports şi totodată ai naţionalei de minifotbal a României, vicecampioană europeană.