FOTO. HC Zalău a câștigat Cupa ”Consiliului Județean Sălaj”. REZULTATE și CLASAMENT

La ultimul turneu de pregătire, gruparea antrenată de Gheorghe Tadici a reușit trei victorii din tot atâtea meciuri și s-a clasat pe primul loc, în fața celor de la SCM Craiova, ”U” Cluj și CSM Slatina

Dacă la celelalte turnee amicale din această vară, jocul Zalăul a cam ”scârțâit”, iar rezultatele pozitive au fost destul de puține, la ultimul turneu de pregătire, HC Zalău a arătat mult mai bine, mai ales că Tadici a putut să se bazeze pe toate jucătoarele, chiar și cele importante rămase din sezonul trecut.

După un debut cu o victorie la cinci goluri în fața celor de la CSM Slatina, vineri după-amiază, HC Zalău a învins tocmai deținătoarea Cupei EHF, SCM Craiova. Jocul a fost unul echilibrat, iar la pauză, oltencele au condus cu un gol, însă în partea secundă, gazdele au practicat un joc mai precis și s-au desprins la 22 – 18. Până la urmă, victoria formației zălăuane a fost obținută la un singur gol, după ce SCM Craiova a marcat de trei ori în ultimele două minute.

Ultimul joc al Cupei ”Consiliului Județean Sălaj” a fost cu Universitatea Cluj, partidă în care clujencele au început mai bine și au condus cu 6 – 4. În minutul 20, zălăuancele au preluat conducerea, 7 – 6, iar din acel momente, HC Zalău a fost în permanență în avantaj.

Scorul pauzei a fost 13 – 9, după care gruparea de sub Meseș s-a desprins și la cinci goluri, 23 – 18, ca în final să câștige cu 29 – 25.

Cu trei victorii în totatâtea meciuri, HC Zalău a câștigat Cupa ”Consiliului Județean Sălaj”. Pe locul secund s-a clasat SCM Craiova, iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Universitatea Cluj. CSM Slatina a fost ultima clasată, fără niciun punct.

S-au acordat și premii individuale. Cel mai bun portar a fost desemnat Viorica Țăgean de la ”U” Cluj, în timp ce golghetera turneului a fost Roxana Szoloși cu 16 goluri.