FOTO. HC Zalău a debutat cu o victorie la Cupa “Consiliului Judeţean Sălaj”

La primul meci al turneului de la Zalău, gruparea de sub Meseş a trecut de CSM Slatina, la o diferenţă de 5 goluri

Cu o săptămână înainte de startul Ligii Naţionale, HC Zalău susţine ultimele meciuri din perioada de pregătire, în cadrul turneului amical, Cupa “Consiliului Judeţean Sălaj” ce are loc vineri şi sâmbătă, în Sala Sporturilor “Gheorghe Tadici”.

Vineri dimineaţă, în chiar primul joc al turneului, formaţia zălăuană s-a duelat cu CSM Slatina, meci în care gazdele au fost în permanenţă în avantaj. După 10 minute, HC Zalău conducea cu 7 – 4, o diferenţă de trei goluri înregistrându-se şi în minutul 20, 12 – 9. Pe final de repriză, formaţia antrenată de Gheorghe Tadici s-a desprins decisiv, astfel că la pauză conducea cu 17 – 12.

Antrenorul Zalăului nu a pus mare preţ pe rezultat nici în acest joc ci mai degrabă a vrut să vadă potenţialul fiecărei jucătoare. În ciuda schimbărilor care s-au făcut şi în partea secundă, HC Zalău a controlat tot jocul şi a condus chiar şi la opt goluri, 25 – 17, în minutul 42.

S-a terminat 30 – 25, iar HC Zalău a început cu o victorie ultimul turneu de verificare înainte de startul campionatului.

Cea mai bună marcatoare a Zalăului a fost Roxana Szoloşi cu 7 goluri, urmată de Dana Abed-Kader cu şase reuşite.

Tot vineri, de la ora 19.15, HC Zalău se va duela cu SCM Craiova, iar sâmbătă, de la ora 11.15, formaţia sălăjeană va închide turneul cu un meci împotriva celor de la Universitatea Cluj.

HC Zalău – CSM Slatina 30 – 25 (17 – 12)

HC Zalău: Paula Teodorescu, Raluca Kelemen, Cristina Lung, Adina Sabău – Roxana Szoloşi (7), Dana Abed-Kader (6), Andrada Mihalcea (4), Teodora Popescu (3), Alexandra Severin (3), Raluca Irimia (3), Claudia Constantinescu (2), Andreea Pricop (1), Cristina Nica (1), Diana Nichitean, Bianca Berbece, Valentina Panici, Andreea Mihart, Sabrina Lazea. Antrenori: Gheorghe Tadici (principal) şi Elena Tadici (secund)