Connect with us

FOTBAL

FOTO. Cupa Viitorul şi-a desemnat câştigătorii: Clubul gazdă, de trei ori pe podium la ediţia a XIV-a


Ediţia din acest an s-a organizat la şapte categorii de vârstă, iar la trei dintre ele, Viitorul Zalău s-a clasat pe podium. Dacă la categoria 2006 şi 2011, gruparea de sub Meseş a ocupat locul 3, la categoria 2008, formaţia antrenată de Dan Lucaciu a reuşit să obţină primul loc


Nu mai puţin de 60 de echipe au fost prezente la Cupa Viitorul, care în acest an s-a organizat la şapte categorii de vârstă.

Ediţia a XIV-a a fost cu totul mai specială faţă de anii trecuţi, având în vedere invitaţii speciali, care au fost prezenţi la meciul de gală. Este vorba de preşedintele FRF – Răzvan Burleanu, alături de persoane din conducerea Federaţiei, selecţionerul Cosmin Contra, Jean Vlădoiu, Miodrag Belodedici şi Florin Constantinovici.

Timp de trei zile, în Sălaj a fost un regal fotablistic dedicat fotbalului juvenil, iar după sute de meciuri, joi după-amiază a venit momentul să aflăm şi câştigătorii de la ediţia din acest an.

Juniorul Suceava (2011), Atletico Arad (2010), Plimob Sighet (2009), Viitorul Zalău (2008), Juventus Timişoara (2007), Plimob Sighet (2006) şi Luceafărul Cluj (2004) au fost câştigătoarele din acest an.

Legat de clubul gazdă, să spunem că grupa pregătită de Dan Lucaciu a reuşit să câştige competiţia la categoria 2008, dar Viitorul Zalău a mai reuşit două clasări pe podium, la categoria 2011 şi 2006.

Toate participantele au fost premiate joi după-amiază, când la Baza Sportivă “Viitorul” din Hereclean a avut loc festivitatea de premiere. S-au acordat diplome pentru toate participantele, iar formaţiile din primele trei locuri au mai primit cupe, medalii şi mingi.

S-au acordat şi premii individuale, iar la această categorie am putut vedea foarte mulţi juniori de la Viitorul Zalău.

Iată câştigătorii de la Cupa Viitorul – ediţia a XIV-a:

 

Categoria 2011:

Clasament podium: 1. Juniorul Suceava, 2. Juniorul Botoşani, 3. Viitorul Zalău

Jucători remarcaţi: Finias Roşan (Viitorul Zalău) şi Luca Cadar (Viitorul Zalău)

Cel mai bun portar: Ianis Strilciuc (Juniorul Suceava)

Cel mai bun jucător: Rareş Fizeşan (Viitorul Zalău)

Golgheter: Ştefan Vicliriuc (Juniorul Botoşani)

Categoria 2010:

Clasament podium: 1. Atletico Arad, 2. Zimbru Chişinău, 3. Sticla Turda

Jucători remarcaţi: Luca Iancu (Viitorul Zalău) şi Cătălin Boca (Sticla Turda)

Cel mai bun portar: Dragoş Molnar (Atletico Arad)

Cel mai bun jucător: Bogdan Savitschi (Zimbru Chişinău)

Golgheter: Septimiu Pîrv (Sticla Turda)

Categoria 2009:

Clasament podium: 1. Plimob Sighet, 2. Zimbru Chişinău, 3. Juniorul Botoşani

Jucători remarcaţi: Ovidiu Anton şi Timoftei Rusu (Zimbru Chişinău)

Cel mai bun portar: Bogdan Suruceanu (Zimbru Chişinău)

Cel mai bun jucător: Răzvan Sabău (Viitorul Zalău)

Golgheter: Răzvan Mărincean (Plimob Sighet)

Categoria 2008:

Clasament podium: 1. Viitorul Zalău, 2. CSM Oradea, 3. Il Calcio Satu Mare II

Jucători remarcaţi: Adrian Csulak (Sticla Turda) şi Nicolas Neaga (Viitorul Zalău)

Cel mai bun portar: Luca Iorgu (CSM Oradea)

Cel mai bun jucător: Alexandru Nosa (Viitorul Zalău)

Golgheter: Andrei Sandu (Atletico Arad)

Categoria 2007:

Clasament podium: 1.Juventus Timişoara, 2.Academia Luceafărul Cluj, 3. Viitorul Zalău

Jucători remarcaţi: Iannis Bonchiş (Viitorul Arad) şi Antonio Pojar (Viitorul Zalău)

Cel mai bun portar: Alin Chira (Academia Luceafărul U Cluj)

Cel mai bun jucător: Darius Tutunaru (Juventus Timişoara)

Golgheter: Mario Toth (Viitorul Zalău)

Categoria 2006: 

Clasament podium: 1.Plimob Sighet, 2. LPS Satu Mare, 3. Viitorul Zalău

Jucători remarcaţi: Andrei Tite (Viitorul Zalău) şi Luca Nagy (LPS Satu Mare)

Cel mai bun portar: Eduard Nagy (LPS Satu Mare)

Cel mai bun jucător: Laurencio Petz (Plimob Sighet)

Golgheter: David Almaş (Viitorul Zalău)

Categoria 2004:

Clasament podium: 1. Luceafărul Cluj, 2. Someşul Satu Mare, 3. Academia Luceafărul U Cluj

Jucători remarcaţi: Andrei Oargă (Luceafărul Cluj) şi Alexandru Micle (Someşul Satu Mare)

Cel mai bun portar: Rareş Oşan (Someşul Satu Mare)

Cel mai bun jucător: Cristian Paşca (Academia Luceafărul U Cluj)

Golgheter: Matei Morar (Academia Luceafărul U Cluj)

 

Mai multe amănunte, în ediţia tipărită a ziarului de miercuri 

loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ultimele articole




 

 

 

 

More in FOTBAL