Connect with us

FOTBAL

Intră şi echipele din Liga a IV-a în Cupa României. PROGRAMUL și ARBITRII


În faza a III-a au intrat atât primele clasate din Liga a V-a, cât şi echipele de la locurile 4 – 14 din sezonul trecut al Ligii a IV-a, duminică fiind programate nu mai puţin de 13 jocuri


Faza judeţeană a Cupei României continuă duminică când au fost programate nu mai puţin de 13 meciuri, după ce săptămâna trecută s-au desfăşurat opt jocuri din faza a II-a.

În runda a III-a au intrat şi primele clasate din Liga a V-a, dar şi un număr foarte mare de echipe din Liga a IV-a.

Practic, doar Unirea Mirşid, Rapid Jibou şi Dumbrava Gâlgău nu au intrat încă din această rundă, primele trei clasate fiind automat calificate în optimile de finală.

Şi în runda a III-a, meciurile au fost programate după criteriul geografic, astfel că vor avea loc şi câteva derby-uri zonale cum ar fi Luceafărul Bălan – CS Hida, Olimpia Rus – Benfica Ileanda sau Viitorul Băbeni – Dumbrava Ciocmani.

Dintre echipele care s-au înfiinţat în această vară, Luceafărul Bălan, Venus Giurtelec şi AS Ip îşi continuă parcursul din Cupă, cele trei grupări urmând să joace duminică în compania unor echipe ce în sezonul trecut au activat în Liga a IV-a.

Luceafărul Bălan va juca cu CS Hida, tocmai pe terenul din Hida, Venus Giurtelec o va înfrunta pe Sportul Şimleu, în timp ce AS Ip va primi vizita celor de la Flacăra Halmăşd.

Câştigătoarele din această rundă se vor califica în faza optimilor de finală, acolo unde vor intra şi primele trei clasate din Liga a IV-a.

Din optimile de finală, meciurile urmează să se stabilească prin tragere la sorţi.

 


Faza a III-a a Cupei României se dispută duminică, de la ora 17.00:


Luceafărul Bălan – CS Hida

Arbitri: Alexandru Negrean – Alexandru Turian şi Gomboş Krisztian (toţi trei din Zalău)

Olimpia Rus – Benfica Ileanda

Arbitri: Raul Horvat (Zalău) – Claudiu Coste (Surduc) şi George Ladanyi (Zalău)

AS Creaca Jac – Olimpic Bocşa

Arbitri: –

Cetatea Buciumi – Rapid Zimbor

Arbitri: Flaviu Seiche (Sânmihaiu Almaşului)

ACS Tihău – Someşul Someş Odorhei

Arbitri: Bogdan Puşcaş (Zalău) – Mihai Bălăjel (Zalău) şi Andrei Lazăr (Tihău)

Viitorul Băbeni – Dumbrava Ciocmani

Arbitri: Bogdan Cozorici (Zalău) – Sergiu Negrean (Zalău) şi Ionuţ Marincaş (Zalău)

Venus Giurtelec – Sportul Şimleu

Arbitri: Cristian Mihăilescu (Zalău) – Alexandru Czeczi (Zalău) şi Marius Geamănu (Zalău)

AS Ip – Flacăra Halmăşd

Arbitri: Alin Lazăr (Tihău) – Alin Demian (Zalău) şi Samir Sabou (Zalău)

Unirea Hereclean – Silvania Cehu Silvaniei

Arbitri: Rareş Balota (Bocşa) – Alexandra Opriş (Bocşa) şi Farkas Szabolcs (Zalău)

Sporting Zalău – Real Crişeni

Arbitri: Paul Unimătan (Zalău) – Lavinia Cuciuian (Zalău)

ACS FC Chieşd – Voinţa Derşida

Arbitri: Demeter Lorand (Zalău) – Adrian Iancău (Derşida) şi Dull Jozsef (Sărmăşag)

Stejarul Sîg – CS Crasna

Arbitri: David Sacota (Peceiu) – Alin Pop (Meseşenii de Jos) şi Vider Melinda (Zalău)

Inter Pericei – CS Barcău Nuşfalău

Arbitri: Răzvan Ladar (Şimleu Silvaniei) – Cătălin Holhoş (Zalău) şi Adelina Ghilea (Zalău)


Amănunte de la fiecare partidă, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 8 august.

1328 Vizualizari
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in FOTBAL