CUPA ROMANIEI

Rezultate strânse în semifinale

Săptămâna trecută s-au disputat partidele tur din cadrul semifinalelor Cupei României. În prima partidă, Sportul Sălăjean a dat piept cu Euro Glia, în componenţa căreia am regăsit, însă, jucătorii clujeni ai campioanei judeţene de anul trecut – Simoda! Debutul de partidă a fost favorabil formaţiei ce reprezintă ziarul nostru, care a deschis scorul, prin Adrian Fărcaş. Alin Şuteu a restabilit egalitatea, după o gafă a defensivei adverse, dar Sportul Sălăjean a trecut din nou în avantaj. O greşeală a portarului Banto a adus din nou egalitatea, iar Euro Glia a încheiat repriza în avantaj, în urma unei lovituri de la colţ. În continuare, s-a mers cap la cap, astfel că egalitatea a fost restabilită pe tabelă. Lipsită de aportul câtorva jucători şi fără rezerve, Sportul Sălăjean a început să sufere la capitolul fizic, iar clujenii au speculat momentul şi s-au desprins la două goluri. Paul Barna a marcat în faţa fostei echipe, iar scorul a devenit 5 – 4. Pe final, Sportul a forţat egalarea, iar în minutul de prelungiri a beneficiat de o lovitură de la colţ, în urma căreia mingea a lovit mâna unui adversar, în careu. Jucătorii Sportului au solicitat o lovitură de pedeapsă, dar arbitrii au lăsat jocul să continue, iar Alin Şuteu a înscris pe contraatac al cincilea gol personal! Nervii au cedat, iar Cristi Å¢urcaş i-a adus injurii arbitrului Gabriel Bârjac, fiind eliminat, după care partida a luat sfârşit.

În cealaltă semifinală, Cipricom s-a bazat pe noile achiziţii – Toth Karoly şi Cristian Crişan – ambii veniţi de la Focus, dar care au în palmares titlul de campioni naţionali cu Macrogroup. Cu o apărare exactă, echipa condusă de Ciprian Pop a început mai bine jocul şi a reuşit deschiderea scorului. Până la pauză “rechinii” au restabilit egalitatea, dar a urmat o nouă perioadă bună de joc pentru “vişinii”, care s-au desprins la 3 – 1. A fost momentul în care Toth Karoly a ieşit de pe teren, lucru ce s-a simţit imediat în joc. Formaţia sponsorizată de Autoland Hosu a călcat pedala de acceleraţie şi a reuşit o serie superbă de trei goluri, ultimul fiind unul de excepţie, înscris cu călcâiul de Nicolae Micle! Cipricom s-a văzut condusă, după ce avusese avans de două goluri, cu doar câteva minute în urmă. Sigur, Nicu Şandor şi compania nu s-au putut împăca cu gândul unui eşec, astfel că au riscat pe final, atacând cu toate liniile. Cu un joc exact în apărare, Teodor Ioniţă a urcat şi în atac, reuşind golul egalării, în ultimele secvenţe ale partidei. În aceste condiţii, returul porneşte practic de la 0 – 0, astfel că formaţia câştigătoare se va califica în ultimul act. Vă reamintim că returul va avea loc pe data de 19 iunie, la o săptămână după terminarea campionatului, în timp ce finalele se vor disputa în 26 iunie.               Călin ONICAŞ

Sportul Sălăjean – Euro Glia Nuşfalău 4 – 6 (2 – 3)

Au marcat: Adrian Fărcaş (2), Alex Turcu şi Paul Barna, respectiv Alin Şuteu (5) şi Andrei Pascu

Sportul Sălăjean: Banto Istvan, Mihai Banc – Cristian Å¢urcaş, Alin Toma, Alex Turcu, Paul Barna, Florin Sur şi Adrian Fărcaş. Delegat: Adrian Cherecheş; conducătorul echipei: Călin Onicaş

Euro Glia: Ciprian Petran – Claudiu Jula, Cătălin Câmpean, Alin Şuteu, Septimiu Căruţă, Ionuţ Marian, Orban Robert, Andrei Pascu şi Cătălin Iosif. Delegat: Ioan Zirbo; conducătorul echipei: Osz Andrei

Cartonaşe galbene: Banto, respectiv Şuteu. Cartonaş roşu: Cr. Å¢urcaş

Au arbitrat: Călin Pop şi Gabriel Bârjac

Cipricom – Autoland Hosu Rechinii 4 – 4 (1 – 1)

Au marcat: Toth Karoly, Nicu Şandor, Cristian Crişan şi Teodor Ioniţă, respectiv Nicolae Micle (2), Mihai Bolboacă şi Beko Gabor

Cipricom: Gabriel Puşcaş, Ionuţ Spătărelu – Marius Cozma, Csoka Gabor, Bogdan Filip, Teodor Ioniţă, Daniel Sabău, Mihai Unguruşan, Nicu Şandor, Toth Karoly şi Cristian Crişan. Antrenor: Nicu Şandor; conducătorul echipei: Ciprian Pop

Autoland Hosu Rechinii: Ionuţ Coste, Victor Pop – Beko Gabor, Cristinel Csalanos, Vlad Berbecar, Ionuţ Jeler, Mihai Gaidoş, Mihai Bolboacă, Nicolae Micle şi Azimi Anaraki Ramin. Delegat: Azimi Anaraki Ramin; conducătorul echipei: Hosu Ioan Marius

Au arbitrat: Nicolae Chiş-Ciure şi Tunyogi Ferencz