FOTO. Ştefan Boroeanu, pe podium la Cluj

Tânărul tenismen de la ACS Tennis Pro Zalău s-a clasat pe locul 2 la categoria de vârstă 10 ani din cadrul turneul BT Tennis Cup III

Recent, Clubul Sportiv Winners Tennis Club a organizat competiţia de tenis de câmp BT Tennis Cup III, turneu organizat sub egida Federaţiei Române de Tenis în Cluj-Napoca.

Competiţia a fost destinată mai multor categorii de vârstă, de la 10 şi până la 16 ani, atât feminin, cât şi masculin.

La startul întrecerilor s-au regăsit şi câţiva reprezentanţi ai judeţului Sălaj. Astfel, la categoria 10 ani au reprezentat Sălajul, Ştefan Boroeanu de la ACS Tennis Pro Zalău şi Alex Vasil de la CS ProTenis Şimleu Silvaniei.

Tot la 10 ani, pe tabloul feminin au fost Natalia Mocan şi Sara Magyar, ambele de la CS ProTenis Şimleu Silvaniei.

Trebuie să spunem că cei trei sportivi de la CS ProTenis Şimleu Silvaniei s-au aflat pentru prima data la un turneu oficial de tenis de câmp. După ce au muncit mult la antrenamente sub comanda lui Krisztian Barna, cei trei micuţi şimleuani au simţit şi gustul unei competiţii oficiale.

Emoţiile primului concurs şi-au spus cuvântul la tenismenii şimleuani şi aceştia au părăsit competiţia după un singur meci disputat. Sigur, importantă a fost participarea şi suntem convinşi că această participare le va da încredere micuţilor şimleuani să continue şi în viitor vor apărea şi victoriile.

Un rezultat bun a fost obţinut de Ştefan Boroeanu. Sportivul de la ACS Tennis Pro Zalău a participat la categoria 10 ani, alături de alţi 3 sportivi, printre care şi şimleuanul Alex Vasil.

Astfel, cei patru tenismenii au evoluat fiecare cu fiecare, la final trăgându-se linie stabilindu-se clasamentul final.

Chiar dacă a început cu o înfrângere împotriva lui Eneas Burde, în următoarele două jocuri, Ştefan Boroeanu a obţinut două victorii, în faţa lui Alex Moldovan, scor 2 – 4, 4 – 1, 11 – 9 şi în faţa şimleuanului Alex Vasil, scor 4 – 0, 4 – 0.  Prin urmare, cele două victorii i-au fost suficiente zălăuanului pentru a ocupa la final locul 2.

De precizat că puștiul vine dintr-o familie de sportivi, tatăl său fiind campion național cu Elcond Zalău, este vorba despre fostul voleibalist Cristian Boroeanu.

Mai multe, în ediția ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 4 iulie.