DIVERSE

FOTO şi VIDEO. După două victorii, naţionala lui Tadici a suferit şi prima înfrângere la Campionatul Mondial de tineret

În al treilea meci susţinut în Grupa C, România a fost învinsă de Olanda, la capătul unui joc disputat, în care ”tricolorele” au condus de mai multe ori la două goluri diferenţă

Naţionala de tineret condusă de Gheorghe Tadici se află în această perioadă în Ungaria, la Campionatul Mondial din Debrecen, unde deja a disputat trei partide din grupă.

După o victorie mai greau cu Japonia (32 – 30), „tricolorele” s-au distrat în partida cu Paraguay, pe care au câştigat-o la o diferenţă de 16 goluri, 41 – 25. Cel mai dificil meci de până acum de la turneul final a fost cel cu Olanda, care s-a disputat joi după-amiază, în Sala Hodos din Debrecen, unde au luat parte mai mulţi susţinători ai României.

În faţa unei naţionale ce a reuşit un salt spectaculos în ultima perioadă, România a avut un început timid, dar a reuşit să fie în avantaj de un gol, în primele 5 minute. De la 3 – 2, Olanda a întors jocul, iar prin execuţiile precise ale lui Dione Housheer (care a reuşit cinci goluri în 13 minute), adversarele  au condus cu 6 – 3 în minutul 13, moment în care Tadici a cerut time-out.

Pe linia de 9 m, jocul României a mers bine, astfel că ”tricolorele” au alergat după egalare şi au reuşit acest lucru în minutul 21, când scorul era 9 – 9. Pe final de repriză, jocul naţionalei lui Tadici a început să fie tot mai exact, iar în poartă, Raluca Kelemen a fost la datorie şi scorul pauzei a fost 14 – 12 pentru România.

În debutul părţii secunde, olandezele au şi egalat rapid, dar “tricolorele” au reuşit să se desprindă din nou la două goluri, 16 – 14 (min. 34) şi 18 – 16 (min 39), însă adversarele nu au cedat şi au egalat .

Nesigure pe ele la unele faze, elevele lui Tadici s-au văzut conduse pentru prima dată în partea secundă, în minutul 52, când Olanda a avut 24 – 23.

Finalul a fost de partea selecţionatei olandeze, care s-a desprind la trei goluri 27 – 24 în minutul 55, iar în final a câştigat cu 29 – 27, profitând la maxim de greşelile româncelor.

În acest joc, cea mai bună marcatoare de la România a fost Sorina Târcă cu 9 goluri din 13 aruncări.

După acest rezultat, ”tricolorele” şi-au redus şansele de a câştigat Grupa C, dar deja se pot gândi la optimi, însă rămâne de văzut şi de pe ce loc va ajunge selecţionata lui Tadici în faza eliminatorie.

Până la optini, România mai joacă sâmbătă cu Danemarca (ora 15.30), iar ultimul meci din grupă va avea loc duminică, (ora 19.00), cu Angola.

România – Olanda 27 – 29 (14 – 12)

România: Hosu, Kelemen, Lung – portari; Severin, B. Berbece, Badea 1, Stîngă, Tîrcă 9, Mihart 2, Popescu 4, Petruş 2, Bucur 6, Marin, Banciu, Popa 1, Tecar 2. Antrenori: Gheorghe Tadici (principal) şi Grigore Albici (secund)