Ana Maria Dragut, în echipa ideală a Ligii Naţionale!

În urma unui sondaj realizat de către colegii de la Prosport, cei 14 antrenori din Liga Naţională şi-au exprimat opţiunile, iar Ana Maria Dragut a fost desemnat cel mai bun inter dreapta cu şase propuneri, la fel ca şi Amanda Kurtovic de la CSM Bucureşti

S-a tras cortina peste campionatul 2017 – 2018 din Liga Naţională, pe care l-a câştigat tot CSM Bucureşti, cum era de aşteptat. Surpriza a venit din partea oltencelor de la SCM Craiova – singura echipă care a câştigat în acest campionat cu CSM Bucureşti – care după ce a luat Cupa EHF, s-a clasat pe locul secund în campionat, devenind vicecampioană.

O surpriză destul de mare a reuşit şi Măgura Cisnădie, care pentru prima dată în istorie a obţinut o medalie (de bronz) şi s-a calificat în Cupa EHF, acolo unde vor mai evolua din toamnă HCM Rm. Vâlcea, dar şi HC Zalău. După terminarea acestui campionat, colegii de la Prosport au întocmit un sondaj cu cei 14 antrenori  din Liga Naţională pentru a putea fi formată echipa ideală a campionatului.

Aşa cum era de aşteptat, marea marjoritate a jucătoarelor provin de la CSM Bucureşti şi SCM Craiova, dar în această echipă se regăseşte şi o handbalistă de la HC Zalău. Este vorba de Ana Maria Dragut, care cu şase voturi a fost desemnată cel mai bun inter dreapta, la fel ca şi Amanda Kurtovic de la CSM Bucureşti. Handbalista de la HC Zalău a fost evidenţiată de antrenorii de la CSM Bucureşti, HCM Rm. Vâlcea, CSM Bistriţa, Corona Braşov, HCM Slobozia şi Rapid Bucureşti.    r Ionuţ COSTINAŞ