Raul Ghile, decisiv pentru Stejarul Sîg în derby-ul zonal cu Gloria Ban. GALERIE FOTO

Deşi la pauză, scorul era egal între cele două echipe, în repriza a doua, fostul jucător de la Luceafăul Valcău a încheiat meciul cu un hattrick de efect

Altădată, duelurile dintre Stejarul Sîg şi Gloria Ban erau adevărate derby-uri, dar de data aceasta confruntarea dintre cele două vecine nu a mai fost la fel de disputată.

În ciuda diferenţei de valoare, Gloria Ban a încercat să facă faţă adversarului şi la jumătatea reprizei chiar a reuşit să deschidă scorul prin Vasile Taţa.

Avantajul vizitatorilor a durat doar două minute, deoarece Mihăiţă Oprea a egalat, iar la pauză s-a intrat cu 1 – 1.

Egalitatea a mai persistat doar 5 minute din repriza secundă, iar din minutul 50, Stejarul a preluat conducerea, după reuşita din penalty a lui Raul Ghile, iar din acel moment nu a mai cedat iniţiativa.

Până la final, acelaşi Raul Ghile a mai înscris de două ori, iar echipa sa a reuşit o victorie clară prin care a rămas la două puncte de podium. Dec cealaltă parte, Gloria Ban rămâne pe locul 12, dar are speranţe că pe final de retur poate avea o evoluţie mai bună, mai ales că lângă echipă au revenit şi câţiva sponsori, tocmai din Olanda.

Stejarul Sîg – Gloria Ban  4 – 1 (1 – 1)

Au marcat: Mihăiţă Oprea (‘23), Raul Ghile (‘50-pen, 62 şi 68)  respectiv Vasile Tarţa (‘21)

Stejarul: Medan Cozac – Mihăiţă Oprea, Dacian Mureşan, Cristian Jula, Adrian Piscoi, Florin Ţîrle, Marius Palce (cpt.), Gabriel Bodea, Paul Bodea, Raul Ghile şi Radu Sabou. Rezerve: Florin Oprea, Florin Măruţan, Vlad Cămăran, Ioan Gozman, Mihai Borz şi Cristian Sîrcă. Delegat: Medan Cozac

Gloria: Marius Balog – Nagy Gabor, Cătălin Ghile, Alexandru Brînduşan, Viorel Breje, Alex Galea, Vasile Tarţa, Ionuţ Şerban, Paul Nerţan, Crăciun Chirilă şi Viorel Lupuţ. Rezerve: Vlad Maxim – Andrei Gorgan, Alexandru Gliguţă, Florin Soponea şi Horvath Attila. Delegat: Nicolae Criste

Au arbitrat: la centru: Rareş Balota (Bocşa), asistenţi: Sur Tamaş (Zalău) şi Alexandru Czeczi (Zalău)

Observator AJF: Liviu Feraru (Şimleu Silvaniei)

Jucătorul meciului: RAUL GHILE