LIGA I

Etapă fără surprize

La un pas de a fi desfiinţată, Pronet a continuat în Liga I, după ce conducătorul Paul Vlaşca şi-a schimbat decizia pe ultima sută de metri. Însă parcursul echipei a fost unul dezastruos. Pe lângă faptul că a pierdut poziţia a V-a, a pierdut la scor disputele cu Sportul Sălăjean şi cu Macrogroup, ultima administrându-i, poate, cea mai usturătoare înfrângere. Acest lucru nu poate decât să ne surprindă, deoarece, în teren, Pronet a avut jucători cu nume, a căror evoluţie, însă, a fost extrem de palidă sau chiar inexistentă. Egalitate perfectă între Mobil Team Lux Invest şi Atletico, două echipe fără griji ale campionatului, care, însă, nu se află tocmai în obiectivele trasate la începutul campionatului. Blue Team a fost la un pas de a furniza surpriza etapei. Deşi a întâlnit Euro Glia Nuşfalău, formaţie ce a ajuns până pe cea de-a V-a poziţie a clasamentului, “albaştrii” au deschis scorul prin Claudiu Dobrinean, iar rezultatul s-a păstrat până în primele minute ale reprizei secunde, când Gabor Gabor a egalat, în primă instanţă, apoi şi-a adus echipa în avantaj. Nervii au cedat în tabăra jandarmilor, iar arbitrul Robert Goie i-a acordat cartonaşul roşu lui Nicolae Lehene. Imediat, Blue Team a părăsit terenul, iar după cele trei minute regulamentare, cei doi arbitrii au pus capăt partidei, omologată cu 3 – 0 în favoarea grupării din Nufalău. Sportul Sălăjean a fost, din nou, în zi de graţie, mai ales pe faza ofensivă, reuşind să marcheze de 12 ori, şapte dintre goluri fiind marcate de Adrian Fărcaş. Zona s-a străduit să dea o replică pe măsură, dar, în cele din urmă, s-a oprit doar la borna 3. Anasport este într-un con de umbră. Deşi a avut un start de sezon extrem de exploziv, echipa sponsorizată de Mircea Brânduşan nu se regăseşte în cea de-a doua parte a sezonului. Mai mult, s-a încurcat chiar cu Echinox, formaţie ce se zbate în subsolul clasamentului. Trebuie spus, însă, că Anasport a egalat chiar în ultimul minut de joc! Înainte de meci s-a ţinut un moment de reculegere, în memoria tatălui jucătorului Florin Mândruţiu, decedat chiar în ziua partidei. Într-o partidă restantă, ce a contat pentru etapa a XXI-a, Echinox a remizat cu Europan Sărmăşag. La pauză, gruparea sponsorizată de Agoşton Iosif avea un avantaj de două goluri, anulat, însă, în repriza a doua de Florin Mândruţiu şi colegii săi. Chiar dacă echipa lui Ioan Agrijan joacă un fotbal bun, nu reuşeşte să învingă, fapt care îi macină pe jucători.      Ciprian PETRAN

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXIV-a:

Mobil Team Lux Invest – Atletico             2 – 2 (1 – 1)

Au marcat: Cristian Mureşan şi Raul Ardelean, respectiv Vlad Tuşer şi Andrei Adolean

Rechinii Autoland Hosu – Salamandra     8 – 3 (4 – 1)

Au marcat: Nicolae Micle (3), Mihai Gaidoş (2), Mihai Bolboacă (2) şi Vlad Berbecar, respectiv Adrian Bob, Artur Ciontoş şi Cristian Dragoş

Blue Team – Euro Glia                           1 – 2 (omologat 0 – 3)

Au marcat: Claudiu Dobrinean, respectiv Gabor Gabor (2)

Sportul Sălăjean – Zona                         12 – 3 (5 – 2)

Au marcat: Adrian Fărcaş (7), Cristian Å¢urcaş (2), Alexandru Turcu, Csalanos Ioan şi Alin Toma, respectiv Cosmin Paşca, Călin Şut şi Ionuţ Duma

Anasport – Echinox                                4 – 4 (2 – 1)

Au marcat: Adrian Cimpoieş (4), respectiv Robert Niculăuţ (3) şi Dobrai Tibor

Macrogroup – Pronet                             14 – 0 (7 – 0)

Au marcat: Tudor Ulmeanu (10), Szanto Andras, Adrian Noţigan (aut.), Marius Zsigo şi Nicolae Stana

Restanţă din etapa a XXI-a:

Echinox – Europan Sărmăşag                 5 – 5 (1 – 3)

Au marcat: Răzvan Hendea (2), Mihai Jugrestean, Florin Antonoaie şi Dobrai Tibor, respectiv Szecsi Barna (2), Marius Argyelan (2) şi Ilyes Szabolcs