Feminin

Vasas Femina Odorhei câştigă la Craiova şi se apropie de locul 2. REZULTATELE ETAPEI şi CLASAMENTUL

Ocupanta locului trei în Liga 1 Feminin s-a impus categoric în deplasarea de la CS Real Craiova şi a profitat de pasul greşit făcut de CFR Timişoara, apropiindu-se la doar 4 puncte de gruparea de pe Bega, ocupanta locului secund, dar şi cu un meci mai puţin disputat

La finalul săptămânii trecute au fost programate meciurile etapei a 15-a din Liga 1 Feminin. În cadrul acestei runde s-au desfăşurat duminică 3 meciuri, în timp ce unul a fost amânat pentru ziua de 23 mai, este vorba despre duelul dintre Olimpia Cluj şi Universitatea Alexandria, meci fără o miză prea mare, având în vedere că clujencele au câştigat de campionatul.

Cel mai dezechilibrat meci a avut loc la Craiova, acolo unde CS Real a primit vizita celor de la Vasas Femina Odorhei. Cea din urmă, încă mai speră să urce în clasament şi să încheie sezonul pe locul 2, iar pentru asta nu are voie să comită paşi greşiţi. Prin urmare, având în vedere că a evoluat pe terenul ultimei clasate, Vasas Femina Odorhei şi-a continuat forma bună din ultima vreme şi a obţinut un succes clar.

În celelalte două jocuri din cadrul acestei etapei, cele patru echipe implicate nu au reuşit să găsească drumul spre gol, meciurile terminându-se la egalitate.

Un meci spectaculos a avut loc la Timişoara, între CFR şi CSS Târgovişte. Gruparea târgovişteană tocmai a eliminat gruparea de pe Bega din sferturile de finală ale Cupei României şi astfel s-a deplasat cu moral bun în oraşul din Vestul României. Totuşi, cele care au deschis scorul au fost gazdele, în minutul 25, după eurogolul Claudiei Bistrian, care a înscris direct din corner. Însă, Maria Şoimu a egalat 12 minute mai târziu, pentru ca după doar 3 minute, Mihaela Merlan să-şi aducă echipa în avantaj pentru prima dată. Chiar dacă au fost aproape de o nouă victorie în faţa timişorencelor, n-a fost să fie pentru CSS Târgovişte, iar CFR a egalat pe final pentru a salva un punct.

Tot 2 – 2 s-a terminat şi confruntarea de la Prundu Bârgăului dintre Heniu şi Fortuna Becicherecu Mic. Deşi s-au făcut investiţi multe în pauza de iarnă şi aşteptările erau mari, bistriţencele au comis mai mulţi paşi greşiţi în acest retur, ultimul, pe teren propriu cu gruparea din judeţul Timiş. După acest semieşec, Heniu Prundu Bârgăului s-a distanţat la 10 puncte de podium, cu menţiunea că Vasas Femina Odorhei, echipa de pe locul 3 are un meci mai puţin disputat.

Sursa foto: Pal Arpad