HC Zalău pierde la şase goluri primul meci din finala cu Lada

Plecată în Rusia cu gândul de-a se întoarce acasă cu un rezultat care să-i permită să spere la cucerirea trofeului, HC Zalău s-a recunoscut învinsă (30 – 24), zălăuancele având de recuperat un handicap de şase goluri în meciul retur de la Oradea

Momentul mult aşteptat pentru gruparea zălăuană a venit sâmbătă, când Georgiana Ciuciulete şi compania au disputat în Rusia partida tur din cadrul finalei Cupei EHF în compania rusoaicelor de la Lada. Å¢inând cont de numele adversarului, de performanţele obţinute şi de valoarea lotului, HC Zalău pornea cu şansa a doua în disputa din Rusia, dar cu toate acestea, zălăuancele şi-au pus în plan să facă un meci bun şi-un rezultat pe măsură care să le de-a speranţe pentru retur. Şi chiar au reuşit acest lucru, dar din păcate doar o repriză, Vali Beşe şi colegele nemaiavând aceiaşi evoluţie şi în partea a doua a jocului. Zălăuancele au fost primele care au deschis scoru şi s-a mers bară la bară până în minutul 10, când Lada avea două goluri avans (7 – 5). Nu s-au dat bătute fetele noastre, care au revenit rapid, cu toate că, la un moment dat, gazdele aveau avans chiar de patru goluri (12 – 8 min 21). Georgiana Ciuciulete a restabilit egalitatea (12 – 12 min 26), dar Lada a trecut din nou în avantaj (13 – 12). Zalăul a marcat două goluri consecutive şi în minutul 29, după reuşita Carminei Bădiţă, tabela arăta un gol avans pentru HC Zalău. Nu acesta avea să fie scorul cu care s-a intrat la pauză, deoarece rusoaicele au marcat două goluri în mai puţin de 30 de secunde şi au intrat în avantaj la cabine.

Ne-am fi aşteptat să vedem aceeaşi evoluţie a echipei noastre şi în repriza a doua, dar nu a fost să fie aşa. Zalăul a cedat teren şi Lada şi-a impus jocul dorit. Diferenţa a crescut simţitor, iar în minutul 36, Lada avea avans de cinci goluri (20 – 15), două minute mai târziu tabela arătând (21 -15). Fetele noastre au încercat să mai recupereze din handicap, pe alocuri au reuşit acest lucru, dar s-au văzut oprite şi de portăriţa Sidorova. Cu toate acestea, Zalăul a revenit la patru goluri pe final, (26 – 22 min 53) şi 27 – 23 (min 54). Handicapul dintre cele două combatante a crescut la cinci goluri şi chiar la şase, în chiar ultimele secvenţe ale partidei.

Å¢inând cont că este o dublă manşă orice gol a contat, iar după partida din tur, Lada are prima şansă spre trofeu. Sigur, HC Zalău poate să facă o figură frumoasă în retur, iar handicapul de şase goluri se poate recupera, mai ales în handbal. Însă cu condiţia ca, zălăuancele să elimine din greşelile făcute în Rusia şi în meciul de la Oradea să vedem o altă faţă a echipei. Nu ne rămâne decât să le ţinem pumnii fetelor pentru returul de la Oradea şi de ce nu, să sperăm într-o minune.

Lada Togliatti – HC Zalău 30 – 24 (15 – 14)

Lada Toglijatti: Erokhina Tatiana, Marija  Sidorova  – Bliznova Irina (8 goluri), Muravieva Nadezhda  (6), Marennikova Ekaterina (3), Davydenko Ekaterina (3), Chernoivanenko Olga (2), Shipilova Natalia (2), Garanina Veronika  (2), Zhilinskayte Yana (2), Nikitina Irina (1), Gorshkova Polina (1), Kolokoltseva Alexandra, Klimova Julia, Smirnova Ekaterina şi Gorshenina Olga.  Director tehnic: Yevgeni Trefilov. Antrenor secund: Ovsiannikov Aleksander

HC Zalău: Mirela Nichita şi Mihaela Cheţa – Georgiana Ciuciulete (9 goluri), Valeria Beşe (5), Gabriella Szucs (3), Ana Maria Şomoi (1), Nicoleta Molfea (1), Florina Å¢urcaş (1), Crina Ailincăi (1),  Roxana Rob (1), Carmina Bădiţă (1), Alina Czeczi  (1) şi Roxana Varga. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Valeria Beşe