LIGA a III-a

Emoţii pentru Sportul Var

Echipele mici pun întotdeauna probleme. Acest lucru a ajuns să fie cunoscut şi de Sportul Var, care a fost cât pe ce să se detroneze singură din fotoliul de lider. Lucrurile mergeau cum nu se putea mai bine pentru Marius Mureşan şi colegii săi, astfel că la pauză aveau un avans mai mult decât confortabil. În cea de-a doua parte a întâlnirii, Tornado Transimont a renăscut, profitând şi de lejeritatea adversarilor. Astfel, s-a apropiat periculos pe tabelă, iar în cele din urmă, echipa din Var a învins la un singur gol diferenţă. Trans Oşanu II aştepta paşii greşiţi ai liderului, pentru a reveni în fruntea clasamentului, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Mai mult, gruparea condusă de Ioan Antal a avut de furcă cu Perla, echipă al cărui randament este imprevizibil. Graţie evoluţiilor foarte bune ale lui Alexandru Man şi Dorin Pop, foşti colegi la juniorii CSS-ului, Perla a sperat la un rezultat bun, după prima repriză, vis spulberat în partea secundă, când oboseala şi-a spus cuvântul. Cu acest succes, Trans Oşanu II se menţine în plasa liderului, iar cel mai mic pas greşit poate face ca ierarhia să sufere modificări. Mobil Team II nu reuşeşte să lege câteva victorii, iar acest lucru se reflectă şi în clasament, unde jandarmii sunt la un pas de a intra în hora retrogradării. Totuşi, după prima repriză, Dan Prodan şi compania conduceau Electric Casa cu 2 – 0, dar au căzut inexplicabil în actul secund, când au primit şapte goluri. Mulţumită formei bune pe care o manifestă “electricienii” în ultima perioadă, au lăsat poziţia din subsolul clasamentului uneia mai pe gustul lor, şi anume locul XI. Generalii au trăit şi ei periculos la finele săptămânii trecute, când au întâlnit formaţia Victoria GSbet. Totul părea facil pentru “generali”, dar lucrurile s-au complicat puţin la pauză, când ambele formaţii erau la egalitate. În repriza a doua, Andrei Dalnoki şi compania au forţat şi au câştigat clar. SIBO pierde teren. La un moment dat, lupta pentru promovare, dar acum se află la cinci puncte distanţă de ultimul loc ce oferă biletele pentru Liga a II-a. KMO Motors este mulţumită cu poziţia pe care o ocupă în clipa de faţă, mai ales şi după succesul înregistrat în faţa celor de la SIBO. Bad Boys s-a scufundat şi mai mult, după ce a fost învinsă de Inter Peceiu. Principalul marcator al partidei a fost Dorin Alb, cu patru goluri. GMT Sfânta Vineri a furnizat surpriza rundei, învingând Level X, formaţie aflată în cursa pentru accederea în eşalonul superior. Deşi nu mai câştigase de etape bune, echipa condusă de Nicu Nagy a făcut un joc foarte bun, dând peste cap toate pronosticurile.    Ciprian PETRAN

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXVI-a

Generalii – Victoria GS Bet                     6 – 2 (2 – 2)

Au marcat: Andrei Dalnoki (2), Marius Muscan (2), Muranyi Zsolt şi Sergiu Dalnoki, respectiv Alexandru Iorga şi Beniamin Iorga

Mobil Team II – Electric Casa                  3 – 7 (2 – 0)

Au marcat: Dan Prodan (2) şi Ciprian Stanciu, respectiv Ciprian Cheţa (3), Bogdan Pintea, Dan Kurti, Mihai Pop şi Mihai Miron

KMO Motors – SIBO                              5 – 3 (2 – 1)

Au marcat: Victor Tuns (2), Ionuţ Martin (2) şi Alin Marian, respectiv Apai Tiberiu, Tudorel Teglaş şi Ciprian Paşca

Inter Peceiu – Bad Boys                         9 – 4 (3 – 2)

Au marcat: Dorin Alb (4), Adrian Jula (3) şi Marius Alb (2), respectiv Ionuţ Lazăr (2), Călin Sav şi Dan Hendea

Level X – GMT Sfânta Vineri                   4 – 7 (3 – 2)

Au marcat: Breda Gabriel (2) şi Antal Attila (2), respectiv Nicu Nagy (2), Ionuţ Morar (2), Daniel Bonţea (2) şi Sergiu Pop

Tornado Transimont – Sportul Var           5 – 6 (0 – 4)

Au marcat: Bogdan Alb (3) şi Cosmin Iosif (2), respectiv Sorin Pop (2), Marius Mureşan (2), Claudiu Chereji şi Marius Haiduc

Perla – Trans Oşanu II                            6 – 8 (2- 3)

Au marcat: Alexandru Man (3), Dorin Pop (2) şi Ciprian Bonţe, respectiv Ioan Antal (3), Andrei Mihoc (2), Marcel Gros (2) şi Mihai Mihoc

SAL HDC – Atletico II                             3 – 8 (1 – 3)

Aventura – Cavalerii II                              5 – 8 (1 – 3