HC Zalău era în avantaj, în minutul 22!

. Şi, timp de mai bine de o repriză, elevele lui Tadici chiar au reuşit să joace aproape de la egal la egal cu titratele lor adversare. Tabela a indicat egalitatea în mai multe rânduri (2 – 2, în min. 4; 4 – 4, în min. 10; 10 – 10, în min. 18; 14 – 14, în minutul 28), ba chiar HC era în avantaj, cu 8 minute înainte de pauză (12 – 11)! Şi după reluare, gazdele au mai reuşit o serie de trei goluri consecutive, egalând la 18. A fost momentul în care Oltchim a început să forţeze, marcând apoi nouă goluri consecutive, în mai puţin de un sfert de oră. Practic, a fost singura perioadă într-un meci de mare luptă, în care campioanele au semănat a galactice, deoarece Zalăul a revenit eroic, pe fondul unei relaxări a vâlcencelor, astfel că, la final, am consemnat o diferenţă de numai şase goluri. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în minutele 49 (19 – 29) şi 51 (20 – 30), când Oltchim avea 10 goluri avans.

Un eşec la şase goluri în faţa proaspetei finaliste a Ligii Campionilor poate fi considerat precum o izbândă, având în vedere că doar patru echipe au mai reuşit un scor atât de strâns în campionatul intern, este vorba despre Tomis Constanţa (22 – 27, et. 2, la Constanţa), Rulmentul Braşov (25 – 31, et. 5, la Braşov, când echipa de sub Tâmpa avea încă un lot puternic), “U” Jolidon Cluj (27 – 33, et. 8, la Cluj-Napoca) şi HCM Ştiinţa Baia Mare (30 – 34, et. 12, la Râmnicu Vâlcea).