CUPA ROMANIEI

Cavalerii, “naşa” celor de la Poli Ip

Nu mai puţin de trei echipe din Liga a II-a au făcut surpriza optimilor reuşind să obţină biletele pentru sferturi în dauna unor formaţii din primul eşalon

Cupa României la minifotbal a programat la finele săptămânii trecute optimile de finală. Din cele 16 echipe calificate, 7 au provenit din ligile inferioare, una dintre ele venind chiar din Liga a III-a, este vorba de Queen Victory. Formaţia condusă de Cosmin Costea a întâlint în această fază, gruparea din Sărmăşag – Europan, echipă aflată în prima jumătate a clasamentului în prima ligă. Dornici să facă o nouă surpriză, cei de la Queen Victory au început tare şi au deschis scorul în minutul 10 prin “vedeta” Ionuţ Mureşan, revenit de Sărbători acasă de la Astra. Cei din Sărmăşag aveau să intre în avantaj la pauză, după golurile marcate chiar pe final de repriză de Cristi Å¢urcaş şi Varga Joszef. După reluare, Ionuţ Mureşan a restabilit egalitatea, dar experienţa celor de la Europan a ieşit la iveală, Daniel Dunca şi compania reuşind alte două goluri cu care Europan se califică în faza următoare. De la extaz la agonie au fost cei de la Trans Oşanu în partida cu A&D Prosperlux. Gruparea condusă de Ioan Antal a avut un început furibund de meci, în primele 12 minute reuşind să aibă un avans de patru goluri. Însă, Ionuţ Nosa şi compania au redus din turaţie şi au dat posibilitatea adversarului să-şi facă jocul. Acest lucru s-a văzut şi pe tabelă, echipa constructorilor reuşind să marcheze şapte goluri consecutive, fără să mai primească. Chiar dacă provine din Liga a II-a, Golden Gate a demonstrat că este o echipă solidă din toate punctele de vedere. Formaţia condusă de Tolgyi Sandor a trecut la limită de FC Dacia, după ce la pauză tabela arăta egalitate. Victoria celor de la Golden Gate a fost adusă de către Cosmin Bene, care cu mai puţin de patru minute înainte de final a adus bucuria în tabăra celor de la Golden Gate. Poli Ip nu a putut trece peste “complexul Cavalerii”. Echipa arbitrilor a început decisă să tranşeze calificarea, iar Radu Mic a deschis scorul în chiar primul minut. Acelaşi jucător a mărit avantajul “fluieraşilor”, dar până la pauză, Oros Rudolf a redus din diferenţă pentru Poli Ip. După reluare, Daniel Coste şi compania au fost cei care au condus ostilităţie, până la finele meciului, Cavalerii reuşind să mai marcheze de două ori, prin acelaşi Radu Mic şi prin Vasile Rodina, care a închis tabela în ultimul minut. Astfel, echipa arbitrilor a trecut pentru a doua oară în acest sezon de Cupă, de Poli Ip, gruparea condusă de Tunyogi Ferencz şi Fabian Rus dovedindu-se a fi “naşa” grupării din Ip. După ce în campionat “scârţăie”, Mobil Team luptă pentru Cupa României, unde în faza optimilor a trecut de Salamandra. Remus Trif a fost cel care a deschis scorul pentru gruparea mobilă, rezultat care avea să se înregistreze şi la pauză. Salamandra a restabilit egalitatea după pauză prin Marius Grigore, dar nu a avut suflul necesar pentru a se ţine de Mobil Team, care în patru minute a marcat trei goluri. În ultimele secvenţe golgeterul celor de la Salamandra, Vasile Nuţiu, a redus din diferenţă, dar echipa care avea să păşească în sferturi avea să fie Mobil Team. Confruntarea dintre Autoland Hosu şi Autovip Euro Glia II se anunţa a fi un derby al optimilor, ţinând cont de faptul că, echipa campioană se află în luptă directă cu prima echipă a celor de la Autovip. Deţinătoarea trofeului a deschis scorul prin Mihai Gaidoş, dar Lupo Lorand a restabilit egalitatea, rezultat care s-a înregistrat şi la pauză. Chiar dacă aveau în componenţă mulţi jucători de la prima echipă, cei de la Autovip nu au reuşit să facă surpriza, campioana en-titre şi deţinătoarea trofeului fiind cea care a intrat în posesia biletelor pentru sferturi. Chiar dacă diferenţa a fost de trei goluri, aceasta s-a produs pe final de meci, când Mihai Bolboacă cu o dublă şi Bogdan Filip au adus victoria “rechinilor”. Fan Courier îşi punea în plan la început de sezon, câştigarea unui trofeul. Ei bine, “poştaşii rapizi” se văd nevoiţi să părăsească competiţia, încă din faza optimilor. Pompierii de la Focus s-au dovedit a fi o nucă prea tare pentru cei de la Fan Courier. Adrian Dobocan şi compania au început decişi să obţină calificarea, reuşind să aibă avantaj consistent încă de la pauză. Golul marcat de Vlad Bumbuţ se părea că-i va readuce în joc pe “poştaşii rapizi”, dar nu a fost deloc aşa, deoarce pompierii aveau să refacă diferenţa de trei goluri prin reuşita lui Alexandru Teglaş. În final s-a terminat 4 – 2 pentu Focus, rezultat care îi aruncă pe “pompieri” în sferturile competiţiei. Rezultatul slab înnregistrat de echipa sa în meciul cu Focus, avea să-i lase un gust amar conducătorului Radu Ionuţaş. “Echipa mea a păcălit fotbalul, pe mine şi chiar şi pe ei. Îmi pare rău că am muncit un an, iar până la urmă toate speranţele s-au risipit”, ne-a declarat Radu Ionuţaş. În ultima partidă a optimilor, Euro Glia a trecut destul de clar de Diesel Pub, însă la meciul respectiv, spectacolul sportiv a fost umbrit şi de unele incidente, care nu-şi aveau locul mai ales că meciul s-a jucat chiar în ajunul Sfintelor Sărbători. Un spectator aflat pe margine, tatăl jucătorului Adrian Kis de la Diesel Pub a intrat pe terenul de joc şi l-a lovit pe arbitrul Tunyogi Ferencz. Jocul a fost oprit temporar, acesta avea să se reia, iar locul arbitrului Tunyogi fiind luat chiar de către fostul purtător al ecusonului FIFA – Ioan Onicaş. Următoarea fază a competiţiei – sferturile de finală – vor avea loc după terminarea campionatului, tot atunci va avea loc şi tragerea la sorţi.       Ionuţ COSTINAŞ