Nicolae Micle la puterea a treia

Favorit Crasna – Meseşul Treznea 3 – 4 (2 – 1)!

Au marcat: Cristinel Csalanos (min 1), Daniel Coste (min. 37) şi Cătălin Sabău (min. 65), respectiv Nicolae Micle (min. 23, 75 şi 90+1) şi Bogdan Filip (min. 70)

Favorit: Rareş Roman – Cristinel Csalanos, Daniel Coste, Vider Sandor, Ioan Meleg, Ionuţ Pop, Ionuţ Cozac, Cătălin Sabău (cpt.), Adrian Farkaş, Adrian Kiş şi Balint Attila. Rezerve: Sergiu Pop, Adrian Boita, Sergiu Ispas şi Szigyarto Istvan. Antrenor: Birtalan Attila

Meseşul: Victor Pop – Aurelian Ghile, Cătălin Curea, Cristian Crişan (cpt.), Mihai Bolboacă, Ciprian Recean, Bogdan Filip, Mihai Gaidoş, Csalanos Ioan, Ionuţ Jeler şi Nicolae Micle. Rezerve: Vlad Berbecar, Nicu Şandor şi Vlad Lăcătuş. Antrenor: Nicu Şandor

Jucătorul meciului: NICOLAE MICLE (Meseşul)

Cartonaş galben: Bolboacă (‘80)

Au arbitrat: la centru: Paul Unimătan (Zalău); asistenţi: Asztalos Lorincz (Deja) şi Talida Lucaciu (Cluj-Napoca). Observator AJF: Nicolae Chiş-Ciure (Zalău)

Încă din primul minut de joc, partida dintre cele două formaţii se anunţa a fi extrem de spectaculoasă. Favorit a început în forţă, iar după un corner, Cristinel Csalanos l-a învins pe Victor Pop cu o frumoasă lovitură de cap. Imediat, gazdele au mai avut o ocazie, prin Daniel Coste, care a şutat bine la colţul lung, dar goalkeeperul Meseşului a respins de lângă bară. Oaspeţii au replicat prin Nicolae Micle, care a scăpat singur cu portarul Rareş Roman, dar a lovit greşit balonul, care s-a scurs, în cele din urmă, pe lângă poartă. Atacantul echipei din Treznea nu a mai greşit ţinta în minutul 23, când l-a executat pe Roman cu un lob de la aproximativ 14m. Elevii lui Birtalan Attila s-au trezit din nou la viaţă în minutul 37, când Daniel Coste a intrat în careu şi a punctat printr-un şut la colţul lung. Acesta avea să fie scorul pauzei, iar repriza secundă s-a dovedit a fi plină de suspans şi chiar de dramatism. Începutul actului secund a aparţinut tot amfitrionilor, astfel că în minutul 65, eforturile le-au fost răsplătite. “Căpitanul” Cătălin Sabău a recuperat balonul şi a pătruns în forţă, marcând un gol frumos. Scorul era 3 – 1, iar zarurile păreau aruncate. Însă, nu a fost aşa, deoarece la acest scor, Cristian Crişan şi compania au fost mult mai activi şi insistenţi la mijlocul terenului. Bogdan Filip a redus din diferenţă, în minutul 70, după un gol magnific, şut puternic direct sub transversală, de la aproximativ 25m. Cinci minute mai târziu, Nicolae Micle a restabilit egalitate. Când toată lumea se aştepta ca meciul să se încheie la egalitate, Micle a avut o nouă sclipire, ce a asigurat victoria. Ca şi o concluzie, putem spune că Meseşul Treznea s-a dovedit a fi o echipă mai matură, însă şi Favoritul demonstrează că se poate descurca şi după plecările mai multor jucători.       Observator AJF: Nicolae CHIŞ-CIURE