AS Tihău – Largiana Românaşi 2 – 0 (1 – 0)

A marcat: Dacian Pop (‘44 şi 76)

AS Tihău: Nicolae Pop – Florin Mitrea, Florin Păşcuţă, Doru Vlasim, Sorin Mureşan (cpt.), Vlad Riza, Iulian Coste, Adrian Solomonean, Giani Mureşan, Lucian Pocol şi Dacian Pop. Rezerve: Nicolae Revnic, Florin Noje, Sergiu Chiş, Sergiu Chira, Marius Radu şi Ionuţ Badiu. Delegat: Florin Mitrea

Largiana: Florin Blaj – Sergiu Å¢iriac, Laviniu Blaga, Mihai Chichişan, Daniel Goste, Romeo Moldovan (cpt.), Cosmin Cuibuş, Andrei Adolean, Horaţiu Radu, Paul Todoran şi Claudiu Vlaicu. Rezerve: Bogdan Opriş, Gabriel Pop, Marius Å¢iriac, Daniel Borzan, Tudor Å¢iriac, Alexandru Ciurbea şi Dan Ianchiş. Antrenor: Adrian Pop

Jucătorul meciului: DACIAN POP (AS Tihău)

Au arbitrat: la centru: Robert Goie (Zalău); asistenţi: Claudiu Rechişan şi Vlad Morar (ambii din Zalău)

Învingătoare în ultimele două runde, în deplasările de la Agrij şi Almaşu, formaţia condusă de Florin Mitrea reuşeşte să continue seria succeselor, prilejuind fanilor un nou motiv de bucurie. În faţa unei asistenţe record (peste 150 de spectatori), AS Tihău a reuşit să se impună în etapa de duminică, în faţa unei echipe incomode. Un rol important l-au avut jucătorii veniţi de la Băbeni, este vorba despre Vlad Riza şi Dacian Pop (un altul, Dorel Vişan, urmează să debuteze). Dacă Riza a apărut pe lista marcatorilor la meciurile din ultimele două deplasări, a venit rândul lui Dacian Pop să fie artizanul victoriei pentru reprezentanta comunei Surduc. Tânărul jucător al Tihăului a reuşit deschiderea scorului cu un minut înainte de pauză, după o pasă a lui Lucian Pocol. Cu mai puţin de un sfert de oră înainte de fluierul de final al arbitrului Robert Goie, acelaşi Dacian Pop a stabilit scorul final, speculând o inexactitate a portarului Florin Blaj. Trebuie spus, însă, că acesta a fost doar un goal-keeper de conjunctură pentru formaţia din Românaşi, în lipsa titularului Alin Zaharia, transferat în această iarnă de la Gloria Meseşeni. Au fost şi alte ocazii la poarta oaspeţilor, trăite la intensitate maximă de mulţimea spectatorilor, în timp ce Largiana a ratat şi ea vreo două bune oportunităţi de a marca. Că tot vorbim de Largiana, să spunem că echipa condusă de Adrian Pop nu-şi revine, după acel meci de pomină, din urmă cu două săptămâni, când a pierdut la Rus, după ce conducea cu 2 – 0 la pauză. Nu vom încheia fără a trece în revistă gestul admirabil al componenţilor echipei AS Tihău. Fără susţinere financiară din partea Primăriei, Sorin Mureşan şi compania au trecut la fapte, prestând servicii de curăţare a păşunii comunale, pentru a primi banii necesari continuării activităţii. “E greu fără sprijinul Primăriei şi, cum sponsorii nu se înghesuie, am recurs la acest gest, pentru care ar trebui să primim din partea APIA aproximativ 20 de milioane, cu care ne putem continua activitatea”, ne-a declarat conducătorul echipei, Florin Mitrea.