Rabexim Almaşu preia “lanterna roşie”

Recolta Agrij – Rabexim Almaşu 3 – 1 (1 – 0)

Au marcat: Dan Dida (‘27), Teodor Brumar (‘74) şi Vlad Niculăuţ (‘90+1), respectiv Ferenczi Mihai (‘59)

Recolta: Răzvan Baidoc – Ioan Niculăuţ, Păun Sălăjan, Ionuţ Hari, Marcu Moldovan (cpt.), Nicolae Å¢ap, Nicolae Stan, Teodor Brumar, Doru Creştin, Dan Dida şi Vlad Niculăuţ. Rezerve: Alin Bădăcian, Alexandru Vlaicu, Dorin Lăcătuş, Gelu Creştin şi Costel Chira. Delegat: Iulian Vlaicu

Rabexim: Cosmin Å¢ap – Adrian Mureşan, Ovidiu Mandric, Nicolae Cuţitar, Dragoş Felecan, Vasile Coşu, Batka Lorand, Varga Rudolf (cpt.), Alexandru Moldovan, Ferencz Mihai şi Marius Ignat. Rezerve: Cristian Ignat, Safar Botond, Both Lehel, Romeo Fărcaş şi Vlad Pleş. Delegat: Cristian Ignat

Jucătorul meciului: DAN DIDA (Recolta)

Au arbitrat: la centru: Robert Chiş-Ciure (Zalău); asistenţi: Ionuţ Cernucan şi Dan Remeş (ambii din Zalău)

După două etape de secetă, Recolta a reuşit să-şi treacă în cont primul succes din acest an. Şi de această dată, partida de la Agrij a fost urmărită de peste 200 de susţinători ai Recoltei, între care nu s-a aflat primarul Pamfil Berar, plecat într-o delegaţie la Braşov. Marcu Moldovan şi compania s-au aruncat încă din start în atac, reuşind deschiderea scorului, prin golgeterul Dan Dida. În continuare, gazdele s-au aflat la cârma jocului, dar cei care au înscris au fost oaspeţii, prin Ferenczi Mihai (‘59). După un sfert de oră, amfitrionii au trecut din nou în avantaj, prin Teodor Brumar, cel care a crescut apoi tensiunea în rândurile spectatorilor, după ce a ratat o lovitură de pedeapsă, pentru un fault în careu asupra lui Dan Dida. Avea, totuşi, să fie 3 – 1 în minutele de prelungire, când Vlad Niculăuţ a stabilit scorul final. Înfrângerea a adus Rabeximul în postură de “lanternă roşie”, ceea ce nu e deloc pe placul primarului de Almaşu – Eugen Uivari. Nici jucătorii nu au suportat eşecul, astfel că, după meci, Marius Ignat şi-a revărsat nervii asupra tânărului “central” Robert Chiş-Ciure, pe care l-a înjurat şi scuipat, fiindu-i reţinut carnetul de joc.