Unirea Sălăţig pierde contactul cu liderul

Benfica Ileanda – Unirea Sălăţig 4 – 1 (3 – 1)

Au marcat: Lucian Ardelean (‘27), Alexandru Cătuna (‘41), Adrian Pop (‘43) şi Liviu Teglaş (‘61), respectiv Daniel Marchiş (‘13)

Benfica: Florin Scarlat – Adrian Petrişor, Ciprian Ghiman, Ionuţ Ilea, Andrei Avram, Alexandru Cătuna, Kapronczai Istvan, Adrian Pop, Marian Cărăbăţ, Liviu Teglaş şi Lucian Ardelean (cpt.). Rezerve: Daniel Fechete, Liviu Seling, Radu Turda, Ionuţ Velea, Andrei Ciurar, Cristian Rezmiveş şi Cosmin Sârbu. Delegat: Adrian Pop

Unirea: Ionuţ Căilean – Ionuţ Mureşan, Cristian Lască, Alexandru Chiş, Emanuel Bota, Daniel Marchiş, Cristian Mureşan, Traian Cucioan, Darius Ungur, Nicuşor Chiş (cpt.) şi Ionuţ Zaharie. Rezerve: Flaviu Mureşan, Nagy Laszlo, Ciprian Mureşan, Ovidiu Marchiş şi Cătălin Perneş. Delegat: Lucian Marchiş

Jucătorul meciului: LUCIAN ARDELEAN (Benfica)

Au arbitrat: la centru: Marius Răşinar (Zalău); asistenţi: Dobrai Mozses (Zalău) şi Matyas Levente (Borla)

Unirea s-a îmbătat cu apă rece după ce a câştigat derbyul din runda precedentă, cu liderul Olimpia Rus. Debutul partidei de la Ileanda a fost favorabil echipei conduse de Lucian Marchiş, astfel că Daniel Marchiş a reuşit deschiderea scorului, încă din minutul 13. Din acel moment, Nicuşor Chiş şi compania nu s-au mai regăsit deloc astfel că au fost surclasaţi de Benfica. Pe un teren rău, jocul a avut de suferit, dar golurile gazdelor au început să cadă spre finalul primei jumătăţi de oră. A urmat, însă, un sfert de oră de foc, în care portarul Unirii – Ionuţ Căilean – a fost nevoit să scoată de trei ori mingea din poartă. Imediat după pauză, “centralul” Marius Răşinar a dictat o lovitură de pedeapsă, dar Benfica a ratat desprinderea, prin Liviu Teglaş. S-a făcut, totuşi, 4 – 1, în minutul 61, când Teglaş a înscris din acţiune. Puteam chiar asista la un eşec usturător al celor din Sălăţig, care au mai fost sancţionaţi cu o lovitură de la 11m, ratată şi aceasta, de Lucian Ardelean!