HC Zalău, aproape de o surpriză pe terenul celor de la CSM Bucureşti

Gruparea sălăjeană a jucat foarte bine, mai ales în prima repriză şi la cabine a intrat la adăpostul unui avantaj de trei goluri. În cele din urmă, experienţa a făcut diferenţa şi bucureştencele au revenit, câştigând în final la două goluri diferenţă

Deşi nu a pus prea mare accent pe Cupa României, HC Zalău a reuşit să treacă de CSM Slatina în optimi, obţinând calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

La tragerea la sorţi, gruparea sălăjeană a avut ghinion şi sorţi i-a adus-o în cale pe CSM Bucureşti, cel mai puternic adversar posibil. Mai mult de atât, meciul urma să se desfăşoare pe terenul grupării din capitală. Astfel, soarta echipei antrenate de Gheorghe Tadici era pecetluită încă dinante de startul jocului, cel puţin din punctul de vedere al specialiştilor.

Cu toate acestea, HC Zalău a început foarte bine meciul şi a fost echipa care a deschis scorul prin Claudia Constantinescu, însă două goluri ale Iuliei Curea le-au dus pe “tigroaice” în avantaj. Spre surprinderea tuturor, acesta avea să fie singurul avantaj pe care CSM Bucureşti avea să îl aibă în prima repriză.

Sălăjencele au luptat admirabil şi s-au instalat la conducerea jocului şi chiar au început să se distanţeze, având avantaj chiar şi de patru goluri, 11 – 7, în minutul 20. Larisa Tamaş s-a remarcat în mod special pentru zălăuance, marcând gol după gol în prima parte.

Pe finalul primei reprize, jocul s-a mai echilibrat şi cu trei minute înainte de pauză, CSM Bucureşti a reuşit să egaleze, 14 – 14, după golul Majdei Mehmedovici. Totuşi, sălăjencele au reacţionat excelent şi imediat au refăcut diferenţa de trei goluri, 14 – 17, ultimul gol fiind reuşit chiar de Paula Teodorescu, din poartă în poartă. Astfel, HC Zalău intra la cabine la adăpostul unui avantaj de trei goluri.

În partea secundă, au început să joace tot mai mult şi numele grele ale CSM-ului, pentru a evita o eventuală eliminare ruşinoasă, însă HC Zalău a rezistat eroic. Abia în ultimul sfert de oră, “tigroaicele” au reuşit să revină la conducere, datorită Isabellei Gullden, cea care într-un interval de 10 minute a reuşit să înscrie 5 dintre cele 7 goluri reuşite de CSM Bucureşti şi datorită cărora, formaţia din capitală a revenit în controlul partidei, de la 20 – 22 la 26 – 24.

În cele din urmă, “tigroaicele” au reuşit să se impună la două goluri diferenţă, scor 29  – 27 şi astfel reuşeşte calificarea în final four-ul Cupei României, în timp ce pentru HC Zalău rămâne acum doar campionatul intern, după ce gruparea antrenată de Gheorghe Tadici a părăsit şi Cupa EHF. De menţionat este faptul că atât Cupa EHF, cât şi Cupa României au fost părăsite cu fruntea sus de către HC Zalău.

Sălăjencele îşi îndreaptă atenţia către campionatul intern, acolo unde spreă din nou la un loc de cupă europeană.

CSM Bucureşti – HC Zalău 29 – 27 (14 – 17)

CSM Bucureşti: Jelena Grubisic, Paula Ungureanu – Isabelle Gullden (6 goluri), Cristina Neagu (4), Amanda Kurtovic (4), Marit Malm Frafjord (2), Iulia Curea (2), Sabina Jacobsen (2), Oana Manea (2), Gnosiane Niombla (2), Nathalie Hagman (2), Majda Mehmedovic (1), Aneta Udriştoiu (1), Camille Ayglon şi Bianca Bazaliu. Antrenor: Helle Thomsen

HC Zalău: Paula Vişan (1 gol) – Larisa Tamaş (7), Valentina Panici (5), Roxana Rob (5), Ana Maria Dragut (3), Dana Abed Kader (2), Claudia Constantinescu (1), Raluca Irimia (1), Andrada Trif (1), Ana Ciolan (1) şi Cristiana Nica. Antrenor: Gheorghe Tadici