CUPA ROMANIEI

Dia Guard Divino uimeşte din nou!

Gruparea condusă de Florin Marian Raţ se mândreşte cu două echipe în “careul de aşi” al Cupei României, după ce atât campioana, cât şi “satelitul” au reuşit să ajungă în penultimul act al competiţiei

Cupa României la minifotbal a programat la finalul săptămânii trecute faza sferturilor de finală, rundă în care au avut loc patru dueluri extrem de interesante. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat la partida dintre Dia Guard Divino şi Brothers Team, meci în care campioana a trecut fără probleme de surpriza competiţiei. Diferenţa de valoarea dintre cele două combatante şi până la urmă între ligile în care evoluează cele două echipe a fost una mare, iar Dia Guard Divino s-a impus cu 12 – 3, într-un meci în care Ciprian Pavel a marcat mai bine de jumătate dintre golurile echipei sale.

Surpriza a venit de la echipa “satelit” care a reuşit o mare performanţă şi s-a calificat în semifinale după o victorie cu Fan Courier. Înaintea acestui meci, formaţia lui Flore Pop s-a mobilizat exemplar şi s-a prezentat cu un lot pe măsură, reuşind în final să câştige la o diferenţă de două goluri. În aceste condiţii, gruparea condusă de Florin Marian Raţ se mândreşte cu două echipe în semifinale, Dia Guard Divino şi Dia Guard II având şanse destul de mari să ajungă chiar în finală.

Dandonia FS Grup a avut un adversar din Liga 2 în această fază a Cupei României, iar gruparea condusă de Dan Jula şi Florin Faur a început tare meciul cu Rapid Peceiu, astfel că după 10 minute conducea cu 3 – 0. Adversarii au revenit rapid în joc, iar până la pauză, Rapid Peceiu a marcat de două ori prin Rareş Groze şi Cristian Jula. Ba mai mult, la reluare, Alin Chirilă a egalat şi minute bune disputa a fost echilibrată. În cele din urmă, Dandonia FS Grup a câştigat în ultimele patru minute, golul calificării fiind semnat de către Alexandru Puşcaş.

Derby-ul sferturilor a fost confruntarea dintre Autovip şi Autoland Hosu. După poziţiile din clasamentul Ligii 1, Autovip părea favorită, însă în teren, gruparea condusă de Hosu Ioan s-a mobilizat exemplar şi a reuşit o victorie măreaţă. “Rechinii” au condus în permanenţă şi în final s-a impus cu 4 – 2, la capătul unui joc în care Mihai Gaidoş a fost decisiv pentru echipa sa, marcând o triplă.

Semifinalele se joacă pe 6 aprilie

După ce în lunile ianuarie şi februarie, Cupa României a programat mai multe etape, această competiţie intră acum într-o pauză, semifinalele urmând a se disputa pe 6 aprilie, înainte de Sărbătorile Pascale. În acel final de săptămână, în Liga 1 va fi pauză, urmând să se joace cele două semifinale, dintre Dia Guard II – Dandonia FS Grup şi Autoland Hosu – Dia Guard Divino.

Rezultatele şi marcatorii din sferturile Cupei:

Autovip – Autoland Hosu               2 – 4 (1 – 3)

Au marcat:  Lazăr Zoltan (‘13) şi Adrian Dregan (‘44) respectiv Mihai Gaidoş (‘11, 12 şi 29) şi Ionuţ Cozac (‘15 – aut.)

Dia Guard Divino – Brothers Team 12 – 3 (5 – 1)

Au marcat:  Ionuţ Blaga (‘2 şi 15), Ciprian Pavel (‘8, 10, 27, 29, 36, 40 şi 41), Alexandru Pop (‘18) şi Claudiu Băican (‘34 şi 42), respectiv Vlad Duma (‘23), Mihai Mihoc (‘32) şi Cosmin Rad (‘47)

Dandonia FS Grup – Rapid Peceiu      4 – 3 (3 – 2)

Au marcat:  Cosmin Sabou (‘6), Vasile Nuţiu (‘8 şi 10) şi Alexandru Puşcaş (‘46), respectiv Rareş Groze (‘11), Cristian Jula (‘24) şi Alin Chirilă (‘30)

Fan Courier – Dia Guard II Divino     1 – 3 (1 – 1)!

Au marcat:  Răzvan Sabou (‘20), respectiv Andrei Bene (‘13 şi 33) şi Gabriel Ţiriac (‘47 – aut.)