ATLETISM

Sportivii antrenaţi de Paula Todoran au câştigat medalia de bronz

Chiar dacă multipla campioană nu a reuşit să concureze fiind accidentată, însă elevii ei i-au adus o bucurie reuşit să se claseze pe podium

LPS “Avram Iancu” a fost reprezentată de 21 sportivi. Dintre aceştia,   cel mai bun rezultat  a fost obţinut de echipa de băieţii de la copii 1, care a reuşit să se claseze pe a treia treaptă a podiumului, din 9 echipe participante. Rareş Nisipeanu, Florin Meleg, Raul Berbenţi şi Rareş Blăjean sunt cei care au făcut parte din echipa de copii 1 şi care şi-au adjudecat medalia de bronz. Copiii sunt antrenaţi şi coordonaţi de nimeni alta decât multipla campioană naţională, Paula Todoran. |i juniorii 3 au avut o evoluţie de excepţie, aceşti clasându-se pe locul V la finalul competiţiei. Până şi echipa de băieţi  juniorii 1 şi-a făcut foarte bine treaba, reuşind să ocupe locul VI. Echipa de fete, la categoria copile 1, a fost pregătită tot de Paula Todoran, acestea având o comportare modestă. Echipa a fost formată din Ioana Cosma, Szidonia Melinda Adi şi Solyom Brigitta.

“Suntem mulţumiţi de rezultate, am avut planificată o medalie şi am reuşit. Avem copii de perspectivă în care credem şi sperăm ca în umătorii doi ani să revenim la un număr de 6 medalii, pe an, aşa cum ne-am obişnuit de mulţi ani. Totodată dorim să avem 1-2 atleţi cuprinşi în loturile naţionale. Interesant este că Paula Todoran, multipla campioană deşi nu a alergat în concurs a obţinut o medalie. Copii antrenaţi şi coordonaţi de Paula au reuşit să se claseze pe podium, câştigând medalia de bronz, ceea ce a făcut ca regretul ei să fie în parte atenuat de bucuria  obţinerii acestei medalii”, ne-a mărturisit antrenorul Mirel Seişanu. Următoarea competiţie la care vor fi angrenaţi atleţii de la Liceul Sportiv “Avram Iancu” va avea loc azi, ora 13.00 pe Stadionul Municipal în cadrul etapei judeţene de cross şi tetratlon din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului |colar.

Rezultatele obţinute de LPS “Avram Iancu” Zalău:

Medalia de bronz – Echipa băieţi copii 1: Rareş Nisipeanu, Florin Meleg, Raul Berbenţi şi Rareş Blăjan – profesor Paula Todoran

Locul V  – Echipa băieţi juniori 3: Claudiu Meleg, Alexandru Florescu, Andrei Niculae şi Daniel Onicaş – profesor Teodor Bidian

Locul VI – Echipa băieţi juniori 1 – Paul Parnău, Ionuţ Crăciunaş, Sergiu Farcaş şi Daniel Mureşan – profesori Lucian Bârlăgeanu şi Mirel Seişanu