HC Zalău s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. GALERIE FOTO

Gruparea de la poalele Meseşului a reuşit să câştige duelul cu CSM Slatina, într-un meci în care pentru ambele echipe au evoluat handbalistele care au prins mai puţine minute în acest sezon

HC Zalău a debutat într-o nouă competiţie luni seară. Gruparea de la poalele Meseşului a avut noroc la tragerea la sorţi şi a primit vizita celor de la CSM Slatina în optimile de finală ale Cupei României.

Niciuna dintre cele două formaţii nu a forţat şi nu şi-a dorit neaparat să ajungă în faza următoare a competiţiei şi antrenorii ambelor echipe au trimis în teren jucătoarele care au evoluat mai puţin în acest sezon. Cu toate acestea, atât Zalăul cât şi Slatina au oferit un joc plăcut publicului prezent în tribunele Sălii Sporturilor “Gheorghe Tadici” din Zalău.

Începutul i-a aparţinut Zalăului, iar tinerele jucătoare ale grupării sălăjene s-au făcut repede remarcate, iar HC Zalău s-a instalat rapid la conducere. În prima repriză, Ana Ciolan, Diana Nichitean şi Andreea Stângă au strălucit, cele trei tinere handbaliste fiind autoarele a trei goluri fiecare.

În partea secundă, CSM Slatina a mai echilibrat jocul şi după mai multe ratări ale sălăjencelor, în minutul 40, Adina Cârligeanu şi-a adus pentru prima dată echipa în avantaj, marcând pentru 15 – 16. Totuşi, după doar trei minute, HC Zalău a restabilit egalitatea, 17 – 17.

CSM Slatina a mai reuşit să fie egala Zalăului doar până în minutul 47 când era 18 – 18.  Pe teren şi-au făcut apariţia şi jucătoarele mai experimentate, iar HC Zalău s-a îndepărtat uşor-uşor. O mare parte la distanţarea Zalăului de Slatina a avut-o portarul Raluca Kelemen care a avut mai multe intervenţii foarte bune. De remarcat este faptul că din minutul 47 până în minutul 59, Kelemen a fost precum un zid în poarta Zalăului şi nu a primit niciun gol.

HC Zalău – CSM Slatina 23  – 19 (13 – 12)

HC Zalău: Raluca Kelemen, Paula Vişan – Ana Ciolan (6), Diana Nichitean (5), Cristiana Nica (4), Andreea Stângă (3), Dana Abed-Kader (2), Roxana Rob (1), Sabrina Lazea (1), Valentina Panici (1), Andrada Trif, Raluca Irimia, Ana Maria Dragut, Larisa Tamaş şi Claudia Constantinescu. Antrenor: Gheorghe Tadici

CSM Slatina: Diana Diaconu, Daniela Vălean – Adina Cârligeanu (6), Carmen Veşca (3), Sonia Seraficeanu (3), Iulia Andrei (2), Diana Constantinescu (2), Gianina Drăghici (1), Elena Fulgoi (1). Antrenor: Victorina Bora