CUPA ROMANIEI

Dia Guard Divino, cu două echipe în sferturile Cupei României! AMĂNUNTE de la toate meciurilor din OPTIMI

Dacă liderul din Liga 1 avea asigurată calificarea în această fază, “satelitul” a reuşit să ajungă în sferturi după o victorie cu Aquangar Cehu Silvaniei

Cupa României a continuat la finalul săptămânii trecute cu faza a IV-a, în care au intrat şi formaţiile de pe locurile 3 şi 4 din Liga 1. Atât Autovip, cât şi Fan Courier au avut adversari uşori în această fază, însă doar Autovip a jucat, deoarece “poştaşii rapizi” s-au calificat mai departe cu o victorie la “masa verde”, având în vedere că Fino Brutto Borla nu s-a prezentat la joc.

Autovip s-a duelat cu Ianus şi după nici 15 minute conducea cu 3 – 0. Echipa din Liga 2 şi-a jucat şansa şi a revenit în meci în foarte scurt timp, iar tabela a arătat doar un singur gol diferenţă pe finalul primei reprize. Până la urmă, fosta campioană a Sălajului nu s-a mai relaxat, iar în partea secundă a mai marcat de şase ori şi s-a calificat la pas în faza următoare.

Rapid Peceiu este una dintre surprizele plăcute ale acestei competiţii, după ce a trecut şi de Tenaris.  Formaţia condusă de Cristian Jula a avut 1 – 0 şi 2 – 1, dar de fiecare dată, adversarii au revenit prin golurile marcate de Ruben Rodina.

La finalul timpului regulamentar, scorul era egal, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Rapid Peceiu a fost echipa mai exactă şi s-a calificat în sferturi!

Şi Autoland Hosu a avut nevoie de lovituri de la 7 m pentru a ajunge în sferturi. “Rechinii” s-au duelat tot cu o echipă din Liga 1 şi au avut o misiune destul de grea cu Someşul Someş Odorhei. Chiar dacă din minutul 32, gruparea condusă de Hosu Ioan a avut 2 – 0, pe final, Someşul a egalat prin reuşitele lui Marius Haiduc şi Mihai Moş. În cele din urmă, Autoland Hosu a avut câştig de cauză şi îşi continuă parcursul din Cupa României.

Brothers Team este singura echipă din Liga 3 care ajunge atât de departe în Cupa României. Echipa fraţilor Duma este în sferturi după o victorie la “masa verde” cu Favorit Brădet, formaţie care din câte se pare are unele probleme organizatorice.

Cel mai disputat joc din faza a IV-a a fost cel dintre Aquangar Cehu Silvaniei şi Dia Guard II Divino. Formaţia condusă de Flore Pop părea să aibă un meci uşor, dar după ce a condus cu 3 – 0 şi 4 – 1 s-a văzut egalată când mai erau mai puţin de 10 minute din meci. Finalul a devenit interesant, dar în cele din urmă, Andrei Bene a marcat golul calificării cu patru minute înainte de final, iar Dia Guard Divino se poate lăuda că are două echipe în sferturi. Alături de “satelit”, în această fază avea calificarea asigurată şi campioana Sălajului.

MECIURILE DIN OPTIMIE DE FINALĂ

Autovip – Ianus                                10 – 4 (4 – 2)

Au marcat:  Lazăr Zoltan (‘1, 12 şi 40), Lupo Lorand (‘10), Adrian Dregan (‘23, 31 şi 33) şi Tudor Ulmeanu (‘42, 47 şi 49), respectiv Mihai Ardelean (‘14 şi 39), Raul Bote (‘17) şi Cătălin Barbur (‘30)

Autovip: Flaviu Dragoş, Emil Lucaciu, Adrian Noţigan – Cătălin Anghel, Adrian Bregea, Ionuţ Cozac, Adrian Dregan, Lazăr Zoltan, Lupo Lorand, Cristian Ţurcaş şi Tudor Ulmeanu. Conducători: Ioan Chiş şi Ovidiu Ţurcaş

Ianus: Ionuţ Păşcuţă – Bogdan Saitoş, Raul Bote, Cătălin Blidar, Cătălin Barbur, Kurti Florin şi Mihai Ardelean. Delegat: Sorin Codaţ

Rapid Peceiu – Tenaris 2 – 2 (1 – 1); 5 – 3 d.l.d.p.

Au marcat: Rareş Groze (‘4), Alin Chirilă (‘28) respectiv Ruben Rodina (‘7 şi 38)

Rapid: Medan Cozac – Ovidiu Breda, Cristian Onica, Cristian Jula, Florin Botofan, Alin Chirilă, Călin Pop, Radu Sabou, Rareş Groze şi Bogdan Pantea. Delegat: Cristian Jula

Tenaris 2014: Ionuţ Spătărelu – Andrei Surducan, Alexandru Mezei, Nicolae Maxim, Rareş Corujan, Vasile  Popa, Ruben Rodina şi Adrian Baidoc. Delegat: Rareş Corujan

Autoland Hosu – Someşul Someş Odorhei 2 – 2 (1 – 0); 3 – 2 d.l.p.d

Au marcat: Raul Iliese (‘9) şi Mihai Gaidoş (‘32), respectiv Marius Haiduc (‘37) şi Mihai Moş (‘49)

Autoland: Gabriel Puşcaş – Vlad Berbecar, Mihai Gaidoş, Ionuţ Jeler, Raul Iliese, Azimi Anaraki Ramin, Adrian Dobocan, Călin Marincaş şi David Andreica. Conducător: Hosu Ioan Marius

Someşul: Alex Drugă, Marius Haiduc, Dănuţ Ilieş, Marius Moş, Mihai Moş, Cristian Mureşan, Vlad Ortelecan, Vlad Ciobanu, Flaviu Conţ, Bogdan Rus, Andrei Vespremii şi Rareş Pintea. Delegat: Vlad Ortelecan

AquAngar Cehu Silvaniei – Dia Guard II Divino 4 – 5 (0 – 3)

Au marcat: Andrei Pop (‘29, 39, 40 şi 41), respectiv Florin Pop (‘18), Flaviu Porumb (‘22), Andrei Teglaş (‘24) Rareş Hossu (‘33) şi Andrei Bene (‘46)

AquAngar Cehu Silvaniei: Emil Deac – Andrei Pop, Bogdan Ungur, Ionuţ Ungur, Ionuţ Silav, Tudor Nicorici, Raul Mercea şi Raul Chende. Delegat: Marius Lung

Dia Guard II: Ionuţ Chechedi – Ciprian Bărnuţiu, Rareş Hossu, Alex Pop, Alexandru Pop, Florin Pop, Flaviu Porumb, Andrei Teglaş, Uszkai Bela, Andrei Bene şi Vlad Tohat. Delegat: Florin Pop. Conducător: Florin Marian Raţ

Fan Courier – Fino Brutto Borla 10 – 0* – neprezentare

Favorit Brădet - Brothers Team 0 – 10  (nu s-a disputat)