BOX

Adrian Popuţea are ca obiectiv o nouă medalie la Cupa României de seniori

Elevul lui Ioan Dragoş a mai câştigat trei medalii la această competiţie

În ultimii ani, Adrian Popuţea a fost unul dintre cei mai buni pugilişti sălăjeni. Sportviul de la CSM Zalău se pregăteşte pentru prima competiţie din acest an, Cupa României, programată în perioada 5 – 10 martie. La competiţia de la Arad, clubul zălăuan va mai avea încă un sportiv, este vorba despre Kovacs Csaba (cat. 52 Kg). Pentru el, va fi prima prezenţă la o Cupă a României de seniori, astfel că Kovacs a fost prezent anul trecut, pentru prima dată, la Campionatul Naţional de seniori.
Adrian Popuţea va boxa la categoria 91 de kilograme, unde doreşte să câştige o nouă medalie, care ar fi a patra, la Cupa României. Elevul lui Ioan Dragoş a participat pentru prima dată la această competiţie de seniori, în 2005, dar este a lipsit la ediţiile din 2006 şi 2007, pentru că era angrenat în alte gale. Din păcate, pregătirea pentru competiţia de la Arad nu a decurs aşa cum şi-ar fi dorit sportivul, acesta fiind nevoit să şi muncească în această perioadă, pentru a-şi întreţine familia. Având în vedere că a neglijat pregătirea, Popuţea a avut şi unele probleme cu categoria, depăşind limita de greutate. “M-am pregătit intens în ultimele două săptămâni şi nu vor fi probleme cu categoria. Sper să câştig o nouă medalie”, ne-a declarat pugilistul, care a fost medaliat la ultimele cele şase ediţii ale Campionatelor Naţionale!